Άρσεναλ: Μία εικόνα «καίει» τον Στέρλινγκ! (pic)
Ίντερ Μαϊάμι: Πριν και μετά τον Μέσι – Οι 5 ιστορικές αλλαγές που… έφερε ο GOAT!
Αποκάλυψη Αντσελότι: «Εκεί θέλει να παίζει ο Μπαπέ! Ένα πράγμα του ζητάω…»
Χάκαραν τον λογαριασμό της Γιουβέντους και… χαμός – «Δικός μας ο Γκιουλέρ» (pic)
Γιουνάιτεντ: Έτσι θα «μεγαλώσει» ξανά – Προσπαθεί να… κλέψει παίκτη από τη Ρεάλ!
Πρωτοσέλιδα

Απλά και όμορφα

Με ένα γκολ στην αρχή και ένα στο τέλος η Σίτι νίκησε εκτός έδρας τη Νιούκαστλ με σκορ 2-0.

Απουσίες είχε (Αγκουέρο, Γιόβετιτς,Ρόντγουελ). Μακριά από την έδρα της έπαιζε. Και νίκη με μισό μηδέν (που λέει ο λόγος) θα της έκανε. Ωστόσο, η Μάντσεστερ Σίσι έδειξε πως δεν χαμπαριάζει από τίποτα και πέρασε και -σχετικά- εύκολα και από την έδρα της Νιούκαστλ την οποία και νίκησε με σκορ 2-0 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Το σύνολο του Πελεγκρίνι ήταν αυτό που μπήκε πιο δυνατά στο ματς, με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο 5′ με τον Έντιν Τζέκο. Ο Βόσνιος φορ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο την πάσα του Κολάροφ και δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Κρολ και να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι “πολίτες” πίεζαν, ώστε να πετύχουν και άλλα τέρματα και να ξεμπερδεύουν μία ώρα αρχύτερα, όμως, κάτι τέτοιο δεν έγινε, αφού τη μία οι αμυντικοί των γηπεδούχων βρίσκονταν εκεί που έπρεπε, την άλλη οι επιθετικοί  της Σίτι δεν στόχευαν καλά.

Παρόλα αυτά η πίεση και η επιμονή των φιλοξενούμενων καρποφόρησε λίγα λεπτά πριν το τέλος. Πιο συγκεκριμένα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και ενώ όλοι οι παίκτες της Νιούκαστλ πίεζαν ο Νεγρέδο βγήκε τετ-α-τετ με τον Κρολ και μετά από μία καραμπόλα η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Ολλανδού γκολκίπερ για δεύτερη φορά.

Μοναδικό μελανό σημείο του ματς για τους νικητές ο τραυματισμός του Σαμίρ Νασρί, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 79′ από τον Μίλνερ. Τις επόμενες μέρες θα γίνει γνωστό πόσο σοβαρή είναι η ζημιά που έχει υποστεί ο Γάλλος σταρ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Νιούκαστλ: Κρουλ, Σ.Τέιλορ, Γιανγκά-Εμπιβά (Χαϊνταρά 82’), Γουίλιαμσον, Σαντόν, Καμπάιγ, Τιοτέ, Ανίτα, Σισοκό, Γκουφράν (Μπεν Αρφά 82’), Ρεμί
Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Ζαμπαλέτα, Κομπανί, Ντεμικέλις, Κολάροφ, Τουρέ (Γκαρθία 61’), Φερναντίνιο, Νασρί (Μίλνερ 79’), Σίλβα, Τζέκο (Νάβας 52’), Νεγρέδο