Άρσεναλ: Μία εικόνα «καίει» τον Στέρλινγκ! (pic)
Ίντερ Μαϊάμι: Πριν και μετά τον Μέσι – Οι 5 ιστορικές αλλαγές που… έφερε ο GOAT!
Αποκάλυψη Αντσελότι: «Εκεί θέλει να παίζει ο Μπαπέ! Ένα πράγμα του ζητάω…»
Χάκαραν τον λογαριασμό της Γιουβέντους και… χαμός – «Δικός μας ο Γκιουλέρ» (pic)
Γιουνάιτεντ: Έτσι θα «μεγαλώσει» ξανά – Προσπαθεί να… κλέψει παίκτη από τη Ρεάλ!
Ρόμα

Ρόμα για τίτλο

Η Βερόνα υποδέχθηκε τη Ρόμα και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το τρίποντο με 3-1 και πλησίασαν στους έξι βαθμούς την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Είναι γεγονός. Έχουμε και πάλι πρωτάθλημα. Πριν μια βδομάδα λίγοι πίστευαν πως μπορεί να το χάσει η “μεγάλη κυρία”,όμως μετά τις δύο εμφανίσεις της στο Ολίμπικο για Κύπελλο και πρωτάθλημα κι αφού δεν κέρδισε κανένα από τα δύο ματς πλέον μοιάζει “θνητή”.

Η Ρόμα ήθελε μόνο τη νίκη για να πλησιάσει την πρώτη θέση και τα κατάφερε σε μία έδρα που πολλές ομάδες έχουν “πέσει”. Η Βερόνα έπαιξε το γνώριμο κρυφτοπόλεμο όμως δεν κατάφερε κάτι παραπάνω.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή και απείλησαν με κάποια μακρινά σουτ. Η Βερόνα κατάφερε να κρατήσει το μηδέν για 45 λεπτά όμως οι καθυστερήσεις της χάλασαν το σχέδιο. Ο Λιάγιτς άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έπειτα από ασσίστ του Ζερβίνιο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και ισοφάρισαν στο 49′ με τον Χάλφρεντσον έπειτα από πάσα του Ντονάτι. Ο Ζερβίνιο επανέφερε την τάξη στο 60′ κι ο Τότι στο 82′ τελείωσε το ματς έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι,το οποίο κέρδισε ο βασικός Βασίλης Τοροσίδης.

Η Ρόμα μείωσε σε έξι βαθμούς τη διαφορά από τη Γιούβε ενώ η Βερόνα έμεινε στους 32 κι αν η Πάρμα νικήσει σε λίγη ώρα θα την πιάσει στην 5η θέση.

Βερόνα: Ραφαέλ, Αλεχάντρο Γκονσάλες, Ραφαέλ Μάρκες, Μαϊέτα (39′ Ντοναντέλ), Κατσιατόρε, Ντονάτι (83′ Λόνγκο), Ρόμουλο, Χάλφρεντσον, Ιτούρμπε, Γκόμες Τάλεμπ (68′ Μαρτίνιο), Τόνι

Ρόμα: Ντε Σάνκτις, Μάικον, Μπενατιά, Καστάν, Τοροσίδης, Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν (60′ Πιάνιτς), Στρόουτμαν, Ζερβινιό, Λιάιτς (64′ Φλορέντσι), Ντέστρο (76′ Τότι)