Ίντερ: Μισή… ντουζίνα παίκτες στον τελευταίο χρόνο του συμβολαίου τους!
Μπαρτσελόνα: Ο παίκτης που «θυσιάζεται» για να έρθουν… Όλμο και Γουίλιαμς!
Πεπέ σε οπαδούς Άρσεναλ: «Με κράζατε χωρίς λόγο! Δεν φταίω που έδωσαν 90 εκατ. ευρώ…»
Κασεμίρο: «Αυτόν τον επιθετικό δεν μπορεί να τον σταματήσει… ΚΑΝΕΙΣ»
Έξαλλος ο Μαγκουάιρ: «Πόσο γελοίο να κράζετε την Αγγλία στα EURO!»
Ομάδα έκπληξη φουλάρει για τον Γκριεζμάν – Τρελό συμβόλαιο… πίσω μόνο από τον Μέσι!
Οριστική απόφαση της Ρεάλ – «Θα τον πάρουμε ως ελεύθερο το 2025»
Πρωτοσέλιδα

Ντέρμπι στα χαρτιά

Η Γιουβέντους υποδέχθηκε για την 22η αγωνιστική την Ίντερ,με το Ντέρμπι ντ'Ιτάλια να τελειώνει με άνετη νίκη της πρωταθλήτριας με 3-1.

Η “μεγάλη κυρία” έκανε από νωρίς γνωστές τις προθέσεις της όταν στο 2ο λεπτό ο Χαντάνοβιτς έκανε μεγάλη διπλή απόκρουση σε διαδοχικά σουτ του Τέβεζ από κοντά,ενώ το σουτ του Κιελίνι έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 15′ το σκορ άνοιξε. Μαγική μπαλιά του Πίρλο,ο Λοχστάϊνερ βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας της Ίντερ και με κεφαλιά ψαράκι έκανε το 1-0.

Οι δύο ομάδες δεν ήταν συγκεντρωμένες,κάνοντας πολλά λάθη,με τη Γιουβέντους ωστόσο να χει την κατοχή.

Στο 40′ ο Μπονούτσι κάνει τραγικό λάθος στο κέντρο και ο Κόβασιτς βγάζει σε αντεπίθεση τους φιλοξενούμενους με τρείς εναντίον δύο. Έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Παλάσιο,αυτός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να βγαίνει απογοητευτικά άουτ.

Ένα σουτ του Ασαμόα το απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Ίντερ και κάπου εκεί τελείωσε το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι καλύτερα. Στο 47′ ο Πίρλο έκανε το κόρνερ,δημιουργήθηκε σύγχυση στην άμυνα της Ίντερ,ο Πογκμπά έδωσε στον Κιελίνι κι αυτός από τη μικρή περιοχή έκανε το σουτ με το “κακό” δεξί του κάνοντας το 2-0.

Πέντε λεπτά μετά ο Παλάσιο έκανε σουτ ψηλά έξω έπειτα από χαμηλή σέντρα του Άλβαρεζ και τρία λεπτά αργότερα ήρθε το 3-0.

Πλάγιο του Ασαμόα στον Γιορέντε,αυτός κατεβάζει,δίνει στον Πογκμπά,ο οποίος σουτάρει,ο Χαντάνοβιτς αποκρούει,όμως ο Βιντάλ είναι εκεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Το παιχνίδι πάγωσε,οι “μπιανκονέρι” ηρέμησαν με το 3-0 και η Ίντερ βρήκε την ευκαιρία να χτυπήσει. Αναμπουμπούλα έπειτα από κόρνερ της Ίντερ,η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του Ρολάντο ο οποίος σούταρε μειώνοντας σε 3-1.

Οι γηπεδούχοι πρόσεξαν πιο πολύ,η Ίντερ πήρε την κατοχή και η Γιούβε χτυπούσε με αντεπιθέσεις χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Μια καλή κεφαλιά του Παλάσιο πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Στοράρι.

Στο 92′ ο Βούτσινιτς βρέθηκε μες την περιοχή σούταρε όμως η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

To παιχνίδι τελείωσε,η Γιουβέντους έκανε το 11 στα 11 στο γήπεδό της φέτος,έφτασε τους 59 βαθμούς και περιμένει το ματς της Ρόμα με την Πάρμα να δει αν η διαφορά μείνει στο +9. Από την άλλη η Ίντερ ήταν για άλλο ένα παιχνίδι απογοητευτική κι έτσι συμπλήρωσε πέντε παιχνίδια χωρίς νίκη. Έχει συγκάτοικο την Τορίνο στην πέμπτη θέση με 33 βαθμούς κι αυτή περιμένει νίκη της Ρόμα για να μην την περάσει η Πάρμα.

Γιουβέντους: Στοράρι, Μπονούτσι, Μπαρτσάλι, Κιελίνι, Ασαμόα, Λιχστάϊνερ, Πογκμπά, Πίρλο,Βιντάλ,Τέβεζ,Γιορέντε

Ίντερ:Χαντάνοβιτς, Ναγκατόμο, Χουάν, Ζόναθαν, Καμπανιάρο, Κόβασιτς,Κουζμάνοβιτς, Ρολάντο, Άλβαρεζ, Ταϊντέρ, Παλάσιο