Γερμανία

Στον ημιτελικό οι “λύκοι”

Η Βόλφσμπουργκ πήρε την πρόκριση στον ημιτελικό του Κυπέλλου, αφού πέρασε από την έδρα της Χόφενχαϊμ με 3-2.

12.02.2014 | 22:10

Τα εύκολα δύσκολα πήγε να κάνει η Βόλφσμπουργκ, αφού νικούσε με 3-1, όμως η αποβολή του Ροντρίγκεζ στο 71′, έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πιέσουν για την ισοφάριση.

Ο Ροντρίγκεζ πέτυχε τα δύο πρώτα τέρματα για την ομάδα του, ευστοχόντας σε διαδοχικές εκτελέσεις πέναλτι, στο 26′ και το 44′. Στο 39′ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Φιρμίνο, ενώ στο 64′ ο Ντοστ διεύρυνε το σκορ σε 3-1.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε και πάλι ο Φιρμίνο στο 90ο λεπτό, με τη Χόφενχαϊμ να πιέζει στις καθυστερήσεις χωρίς αποτέλεσμα.