Ολιμπίκ Λυών

“Bόμβα” στο Κύπελλο

Η Λυών αποκλείστηκε στην έδρα της από τη Λανς(β' κατηγορία), ενώ προηγούνταν με 1-0 μέχρι το 90'!

14.02.2014 | 00:31

Η Λυών είναι ίσως η πιο φορμαρισμένη ομάδα στη Γαλλία, όμως κατάφερε να αποκλειστεί από το Κύπελλο Γαλλίας, από τη Λανς χάνοντας 2-1 στο “Ζερλάν”.

Ο Μπριάντ άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό και η “λιονέ” είχαν ευκαιρίες να βάλουν και δεύτερο τέρμα, όμως χωρίς επιτυχία. Το πλήρωσαν αφού στο 90′ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαλντίβια, το οποίο έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί η Λανς πέτυχε την ανατροπή, τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της παράτασης με τον Γκαμίν.

Έτσι η Λανς προκρίθηκε στους ‘8’ του Κυπέλλου. Η συγκεκριμένη διοργάνωση είναι η πρώτη που μένει εκτός η Λυών, αφού ήταν η μόνη γαλλική ομάδα μέσα σε όλες τις διοργανώσεις.