Σνάιντερ: «Άσχημος παίκτης ο Μπουσκέτς! Για αυτόν τον λόγο σας το λέω…»
Τα έκανε… «ώπα» ο Κούντους – Άρχισε κλωτσιές και σφαλιάρες (vid)
Επιστροφές βασικών για τη Μπαρτσελόνα στο ματς με τη Σεβίλλη
Βούλωσε στόματα ο Ρουμενίγκε: «Ζητάτε τρελούς μισθούς! Για αυτό παίζετε τόσα πολλά ματς»
Too Σο(ο)ν, too much από την Τότεναμ! (vid)
Τότεναμ, να την πιείς στο ποτήρι: Έκανε το 1-1 σε 4-1 σε λίγα λεπτά! (vids)
Τεν Χαγκ για Γιουνάιτεντ: «Πριν 6 χρόνια δεν είχε τίτλο! Ήρθα εγώ και πήραμε τρόπαια»
Έγινε… ρόμπα ο Βινίσιους: Τον απάτησε η σύντροφός του και έκανε το χειρότερο τατού! (pic)
Εδώ θα… κάθεται ο Κούντους: Ακόμη ένα γκολ, αυτή τη φορά κόντρα στην Τότεναμ! (vid)
Αυτό είναι το… άλλο πρόσωπο του Κριστιάνο: Πανηγύρισε έξαλλα την ήττα αντιπάλων του! (vid)
Ασταμάτητος ο Γιακουμάκης στο Μεξικό – Έφθασε τα έξι «παστέλια» (vid)
Τρίβει χέρια ο Γκουαρντιόλα – Επιστροφή που θα εκτοξεύσει το παιχνίδι της Σίτι
Αντσελότι για Μπαπέ: «Δεν κοιτάω τι κάνουν οι παίκτες στα ρεπό τους»
«Σε 2-3 χρόνια η Μπαρτσελόνα θα αποκτήσει τον Χάαλαντ»
Έντερσον: «Η Μάντσεστερ Σίτι είναι έτοιμη για την μετά-Γκουαρντιόλα εποχή»
Βαλένθια

Το έκαναν να φαίνεται εύκολο

Η Βαλένθια έκανε το 3-0 στην κανονική διάρκεια, πήγε το ματς στην παράταση κόντρα στη Βασιλεία κι εκεί πέτυχε άλλα δύο τέρματα, παίρνοντας την πρόκριση στους ημιτελικούς.

Πριν το παιχνίδι, όλοι μιλούσαν για ελάχιστες πιθανότητες και πως αν προκριθεί η Βαλένθια θα πρόκειται για θαύμα. Οι “νυχτερίδες” κέρδισαν με 5-0 στην παράταση, με το πάθος τους να ξεχειλίζει, κάνοντας την πρόκριση-θαύμα-ανατροπή να φαίνεται εύκολη.

Η Βαλένθια μπήκε από νωρίς δυνατά πιέζοντας σε όλο το γήπεδο και φτάνοντας κοντά στο γκολ, σε αρκετές περιπτώσεις, καταφέρνοντας να ανοίξουν το σκορ στο 38′ με τον Αλκαθέρ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βάργκας έκανε το 2-0 και όλοι στη Βαλένθια πλέον, πίστεψαν στην ανατροπή.

Στην επανάληψη, οι Ισπανοί συνέχισαν να πιέζουν σε πιο χαλαρό τέμπο, καθώς αν δέχονταν ένα γκολ, το θέμα πρόκρισης θα απομακρυνόταν. Στο 70′ ο Αλκαθέρ έκανε το 3-0, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου ματς, με τα πανηγύρια να είναι έξαλλα.

Το ματς πήγε στην παράταση και τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους Ελβετούς, όταν στο 103′ είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ντίαζ, ενώ δύο λεπτά αργότερα είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σαούρο, αφήνοντας την ομάδα τους με εννιά παίκτες.

Ο Αλκαθέρ έκανε το 4-0 στο 114′ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπερνάτ ολοκλήρωσε το θρίαμβο-πρόκρισης της ομάδας του με 5-0.

Η Βαλένθια έγινε η πρώτη ομάδα που ανατρέπει εις βάρος της σκορ με τρία ή περισσότερα γκολ στο πρώτο ματς, στην ιστορία του Γιουρόπα Λιγκ, ενώ έγινε η δεύτερη ισπανική ομάδα στους ημιτελικούς του θεσμού, κάνοντας την τεράστια ανατροπή.