Ρεάλ: Ο Αντσελότι ετοιμάζει… κόλπο πρόκρισης στην ενδεκάδα κόντρα στην Μπάγερν!
Πογέτ: «Δεν έχω καμία επαφή με την Εθνική Ελλάδος»!
Χατζηγιοβάνης: «Δύσκολο να ξεπεράσουμε τον αποκλεισμό της Εθνικής»!
Καν: «Μπράβο στην Μπάγερν και στον Τούχελ που με… τακτικάρες μας πήγε στα ημιτελικά»!
Κανσέλο: «Μετά τον αποκλεισμό από την Παρί ευχήθηκαν θάνατο στην αγέννητη κόρη μου»!
Κασεμίρο: «Όταν έφυγα από τη Ρεάλ ο Αντσελότι έκλαιγε και ο Πέρεθ δε μου μιλούσε»!
Γιουβέντους: Η νίκη στη δίκη του Ρονάλντο… σώζει τον Αλέγκρι!
Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Ρόμα

Ένα δώρο στην “Κυρία”

Η Κατάνια νίκησε ανέλπιστα με 4-1 τη Ρόμα κι η Γιουβέντους είναι από σήμερα πρωταθλήτρια στην Ιταλία για τρίτη σερί χρονιά.

Ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλος των Κατάνια και Γιουβέντους δεν περίμενε αυτή την εξέλιξη. Η τελευταία Κατάνια, βρήκε αρκετούς κενούς χώρους και υποχρέωσε τη Ρόμα στην πιο βαριά της ήττα στο Καμπιονάτο, μαζί με το 3-0 κόντρα στη “Μεγάλη Κυρία”.

Ο Ίζκο άνοιξε το σκορ στο 26′, και οχτώ λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Τότι μείωσε στο 37′, όμως ο Μπεργκέσιο στο 56′, “καθάρισε” το ματς. Το γκολ του Μπαριέντος στο 79′, ολοκλήρωσε το θρίαμβο της Κατάνια, η οποία έχει πλέον-ειδικά με τέτοιες εμφανίσεις-ελπίδες παραμονής, φτάνοντας στην έκτη νίκη της σε 36 αγωνιστικές.

Έτσι, η Γιουβέντους είναι και βαθμολογικά πρωταθλήτρια, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος, για τρίτη συνεχόμενη σεζόν, με τον Αντόνιο Κόντε στον πάγκο, ενώ το μόνο που την ενδιαφέρει πλέον είναι το ρεκόρ των 100 βαθμών, που το πετυχαίνει με δύο νίκες και μία ισοπαλία.

Πάντως αυτό θα προσπαθήσουν να της κόψουν οι “τζιαλορόσι”, οι οποίοι την υποδέχονται την επόμενη αγωνιστική.

Υπόλοιπα παιχνίδια

Η Λιβόρνο ταξίδεψε στο “Φρίουλι” με στόχο τη νίκη που θα της δώσει ελπίδες, όμως η Ουντινέζε είχε άλλη γνώμη. Αν και η Λιβόρνο προηγήθηκε στο 13′ με τον Παουλίνιο, ο Ντι Νατάλε ισοφάρισε έξι λεπτά μετά και στο 21′ ο Μπαντού έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Ο Ντανίνο σκόραρε σε λάθος εστία στο 28′, ισοφαρίζοντας για τη Λιβόρνο, όμως ακολούθησε ένα φοβερό δεκάλεπτο καταστροφής για τους φιλοξενούμενους.

Περέιρα(34′), Σίλβα(44′) και Ντι Νατάλε(45′) ανέβασαν το σκορ στο 5-2 το οποίο ήταν σκορ ημιχρόνου. Το μόνο που κατάφερε η Λιβόρνο ήταν να μειώσει στο τελικό 5-3 στο 88′ με τον Μεσμπά.

H Πάρμα νίκησε με 2-0(Κασάνο 8′, Σκελότο)  τη Σαμπντόρια και συνεχίζει να παλεύει για την ευρωπαϊκή έξοδο, όντας ένα βαθμό πίσω από τη Τορίνο η οποία επίσης νίκησε με 1-0(Σάρντο αυτ. 54′) στην έδρα της Κιέβο, η οποία μπλέκει σε μπελάδες παραμονής.

Τέλος, σε ένα παιχνίδι με (μόνο) νεύρα η Μπολόνια πήρε το βαθμό της, λευκής, ισοπαλίας στην έδρα της Τζένοα, με τους τρεις Έλληνες(Χριστοδουλόπουλος, Κονέ, Φετφατζίδης) να είναι βασικοί, με μόνο το Λάζαρο να αντικαθίσταται στο 72′.