Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Πρωτοσέλιδα

Ένας άντρας (Ντρογκμπά) μπορεί

Ο Ντρογκμπά μπήκε στο 62' με το σκορ 0-1 υπέρ της Ιαπωνίας και στο 66' είχε γίνει ήδη η ανατροπή με τον ίδιο να κάνει τη διαφορά, αν και δεν σκόραρε κανένα από τα δύο γκολ.

Μπορεί να μη σκόραρε κανένα από τα δύο γκολ, όμως ήταν ο κύριος λόγος που η Ακτή Ελεφαντοστού έκανε την ανατροπή. Εκτός από το να γεμίσει την περιοχή της Ιαπωνίας, κατάφερε να ανεβάσει την ψυχολογία των συμπαικτών του αλλά και των συμπατριωτών του που είχαν σιγήσει αμφότεροι μέχρι τότε.

Αποτελεσματικοί οι Ιάπωνες στο πρώτο, κράτησαν χαμηλά το ρυθμό του παιχνιδιού, τα έχασαν όμως όταν μπήκε στο γήπεδο ο θρυλικός Ιβοριανός.

Άναρχοι και αψυχολόγητοι οι παίκτες της Ακτής, με τον Τουρέ να προσπαθεί να μαζέψει τα ασυμμάζευτα χωρίς επιτυχία.

Στους τρεις βαθμούς μαζί με την Κολομβία, οι “ελέφαντες” που θα παλέψουν για την πρώτη θέση.

Στο πρώτο μέρος η Ακτή μπορεί να είχε αρκετές ευκαιρίες, όμως έπαιζε αρκετά άναρχα, με μεγάλες αποστάσεις των γραμμών της και η Ιαπωνία αυτό το εκμεταλλεύτηκε ανοίγοντας το σκορ, ενώ για αρκετή ώρα είχε τον έλεγχο του ρυθμού του ματς.

Γιάγια Τουρέ(2), Μπονί(2), Μποκά(2), Ζερβίνιο και Καλού(3), έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για το γκολ, όμως ή ο Καβασίμα ήταν στη θέση του ή η μπάλα έφυγε άουτ.

Από την άλλη οι Ιάπωνες ήταν πιο αποτελεσματικοί, ανοίγοντας το σκορ στο 16ο λεπτό, με ωραίο σουτ του Χόντα, ενώ είχαν άλλες δύο ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ.

Η μία με τον Ουτσίντα, ο οποίος έκανε το σουτ όμως ο Μπαρί απέκρουσε σε κόρνερ, ενώ το ίδιο έκανε και στο 28′, όταν ο Χόντα προσπάθησε να τον “κρεμάσει”.

Στην επανάληψη, οι Ιάπωνες κράτησαν πολύ χαμηλά το ρυθμό του παιχνιδιού για τα πρώτα 20 λεπτά. Μέχρι δηλαδή να μπει ο Ντρογκμπά.

Ο θρυλικός Ιβοριανός μπήκε στο 62′, γέμισε την επίθεση της Ακτής και έπειτα από δύο σέντρες του Οριέρ, αρχικά ο Μπονί ισοφάρισε στο 64′ και δύο λεπτά αργότερα ο Ζερβίνιο επίσης με κεφαλιά ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Εν συνεχεία ο Ντρογκμπά απείλησε με εκτέλεση φάουλ και με σουτ εντός περιοχής, ενώ στα τελευταία λεπτά κράτησε πολύτιμη ώρα τη μπάλα, κερδίζοντας αρκετό χρόνο.