Μπαρτσελόνα: Φέρνει τον… ξεχασμένο για την μεσαία γραμμή – Μεταγραφή από το Κατάρ!
Ράγισε καρδιές ο Φερνάντες: «Πονούσα για έξι μήνες! Ήμουν με ενέσεις και φάρμακα, δεν άντεξα…»
Premier League για τις παραβάσεις της Σίτι: «Ετοιμαστείτε! Θα λυθεί άμεσα…»
Ο Κλοπ διέλυσετο πλάνο της Τσέλσι – Είπε «όχι» και τον κράτησε στο Άνφιλντ!
Μπαρτσελόνα: Ο αρχηγός της αποχωρεί για… μικρομεσαία ομάδα της La Liga!
Τούχελ: «Οι οπαδοί με θέλουν για πάντα στην Μπάγερν, αλλά…»
Από… κλεισμένος στον πάγο – Η Ρεάλ αλλάζει στρατηγική για την ενίσχυση της άμυνας
Μια ανάσα πριν την ανακοίνωση προπονητή η Λίβερπουλ
Η Παρί Σεν Ζερμέν ορέγεται την αποκάλυψη της φετινής Serie A
Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Ο Μουσιάλα απάντησε στο δίλημμα Μέσι ή Κριστιάνο – «Ένας είναι ο GOAT»
Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μετά τον Τσάβι πάμε για… κωλοτούμπα και με Τούχελ στην Μπάγερν
Ο Σεσκ Φάμπρεγκας δημιούργησε την απόλυτη ενδεκάδα της Premier League
Πρωτοσέλιδα

Καρίμ, ο μεγαλοπρεπής

Με τον Μπενζεμά να πετυχαίνει δύο γκολ και να ευθύνεται και για τα τρία, η Γαλλία κέρδισε με 3-0 την Ονδούρα.

Ο Καρίμ Μπενζεμά φαίνεται πως θα είναι αυτός που θα οδηγήσει τη Γαλλία σε αυτό το Μουντιάλ. Πέτυχε δύο γκολ, είχε συμμετοχή στο άλλο, ενώ γενικά ήταν η πηγή κινδύνου κάθε προσπάθειας των Γάλλων.

Μαχητική η Ονδούρα, άντεξε μέχρι το 44′, όπου ο Παλάσιος έκανε πέναλτι πάνω στον Πογκμπά, δεχόμενος και τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Βοήθησε το goal-line technology για πρώτη φορά.

To ματς

Στο πρώτο μέρος, η Γαλλία είχε την κατοχή, όμως μέχρι το 20ο λεπτό τα πολλά φάουλ δεν της επέτρεψαν να βρει ρυθμό, με τον Ματουιντί να απειλεί στο 15′, όμως είδε τον Βαγιαράντες να διώχνει σε κόρνερ, με τη μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι.

Στο ίδιο μέρος βρήκε η μπάλα και στο 23′, όταν ο Εβρά έκανε τη σέντρα, ο Γκριζμάν πήρε την κεφαλιά, όμως το δοκάρι απέτρεψε και πάλι από τη Γαλλία να ανοίξει το σκορ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Βαλμπουενά βγήκε στην αντεπίθεση, έκανε τη σέντρα με το Μπενζεμά να στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά.

Ο ρυθμός έμεινε πολύ χαμηλός, με τη Γαλλία να μη μπορεί να διασπάσει την άμυνα της Ονδούρας. Το έκανε στο 44′ από το σημείο του πέναλτι.

Ο Πογκμπά έκανε το κοντρόλ με τοστήθος μετά τη μπαλιά του Καμπάιγ κι ο Παλάσιος τον έσπρωξε από πίσω, με το διαιτητή να δίνει πέναλτι αλλά και τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον παίκτη της Ονδούρας ο οποίος αποχώρησε από το παιχνίδι.

Ο Μπενζεμά ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Μπενζεμά συνέχισε από κει που σταμάτησε στο πρώτο μέρος. Αν και το γκολ του 2-0 δεν χρεώθηκε σε αυτόν.

Ο Βαλμπουενά έκανε τη μακρινή μπαλιά, ο επιθετικός της Ρεάλ έκανε το σουτ στην κίνηση, η μπάλα πήγε δοκάρι, βρήκε στο πόδι του τερματοφύλακα της Ονδούρας και πέρασε ίσα-ίσα τη γραμμή, με το goal-line technology να βοηθάει για πρώτη φορά, ουσιαστικά σε αυτή τη διοργάνωση.

Στο 55′, οι Γάλλοι συνεργάστηκαν εξαιρετικά, ο Γκριζμάν έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μπενζεμά κοντρόλαρε, σούταρε χωρίς ισορροπία, με τον Βαγιαράντες να αποκρούει.

Η Γαλλία συνέχισε να πολιορκεί κι έφτασε σε άλλο ένα τέρμα με τον Μπενζεμά. Ο Βαλμπουενά έκανε το κόρνερ με πάσα έξω από την περιοχή, ο Ντεμπισί έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε σε σώματα, στρώθηκε στον Μπενζεμά κι αυτός με σουτ έκανε το 3-0 στο 72′.

Εν συνεχεία οι παίκτες του Ντεσάμπ, έριξαν το ρυθμό, έχασαν μερικές ευκαιρίες ακόμα, με το παιχνίδι να μένει στο 3-0 που ήταν το τελικό σκορ.