Ρεάλ Μαδρίτης: Επιβραβεύει τον πιο αδικημένο της με νέο συμβόλαιο
Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Κόσμος

Νίκησε Ντελ Πιέρο η Γιουβέντους(pics, vids)

Ο θρύλος της Γιουβέντους αντιμετώπισε για πρώτη φορά την παλιά του ομάδα, ως αρχηγός των επίλεκτων του αυστραλιανού πρωταθλήματος.

Μπροστά σε 60.000 κόσμο, η τρις πρωταθλήτρια Γιουβέντους αντιμετώπισε τους all-star της Α Λιγκ, με τον Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο να είναι αρχηγός τους.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά μετά από 19 χρόνια καριέρας του “Πιντουρίκιο” στους “μπιανκονέρι” που βρέθηκε αντίπαλος στο γήπεδο με την ομάδα της καρδιάς του και όπως ήταν λογικό το ματς είχε ιδιαίτερη συγκινησιακή φόρτιση για τον ίδιο.

Ο “Μεγαλέξανδρος” αγωνίστηκε από το πρώτο λεπτό και έμεινε μέχρι το 63′ όταν αρκετά δραστήριος, ενώ τη στιγμή της αλλαγής του γνώρισε την αποθέωση από όλους τους θεατές που του χάρισαν ένα εντυπωσιακό standing ovation.

Στο παιχνίδι τώρα, οι all-stars άνοιξαν το σκορ στο 9′ με τον Καρούσκο, ενώ η Γιουβέντους είχε μόνο μία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος, με το σουτ του Τέβεζ να βρίσκει το δοκάρι.

Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος μπήκαν πιο δυνατά κι επιθετικά και ισοφάρισαν με κεφαλιά του Γιορέντε έπειτα από σέντρα του Εβρά στο 58′, όμως ο Τζούριτς στο 78′, έδωσε και πάλι προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Η “Μεγάλη Κυρία” δεν τα παράτησε και στο 88′ ο Πογκμπά ισοφάρισε 2-2 με δυνατό σουτ εκτός περιοχής ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε τη φιλική νίκη με σουτ ακριβείας του Πέπε που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο γκολκίπερ.