Champions League: Η βαθμολογία και το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής
Podcast: Oh la, la… Μπορεί και πάλι κορυφή η Μαρσέιγ;
«Χ»άρις στον Ράγια η Άρσεναλ δεν ηττήθηκε από την Αταλάντα! (vids)
Η Ατλέτικο… ξέρανε τη Λειψία στο 90′! (vids)
Μπιλμπάο

Την έστησε στα…τέσσερα! (vid)

Η Μπιλμπάο έκανε ό,τι ήθελε στην ταλαιπωρημένη Μπαρτσελόνα και την υποχρέωσε σε βαριά ήττα με 4-0 στο πρώτο παιχνίδι του Σούπερ Καπ Ισπανίας.

Αν δεν έχεις δει το παιχνίδι, δε θα πιστέψεις το τίτλο αλλά ούτε και τίποτα από τα όσα γράφονται παρακάτω. Κι όμως…Η Αθλέτικ Μπιλμπάο έκανε ένα πραγματικά τέλειο παιχνίδι από τακτικής άποψης και διέλυσε τη Μπαρτσελόνα με το βαρύ 4-0 να τα λέει όλα.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε εμφανίστηκε αρκετά κουρασμένη μετά το ταξίδι στη Γεωργία και τα 120 λεπτά κόντρα στη Σεβίλλη τη Τρίτη, με τον Ισπανό τεχνικό να πραγματοποιεί αλλαγές στην ενδεκάδα, οι οποίες εμφανώς δε του βγήκαν. Ωστόσο τίποτα από αυτά δεν έφταιγαν για το 1-0  της Αθλέτικ.

Ο Τερ Στέγκεν βγήκε έξω από την περιοχή του και έδιωξε με το κεφάλι τη μπάλα, η οποία έφτασε στο κέντρο και συγκεκριμένα στα πόδια του Σαν Χοσέ, ο οποίος χωρίς να το σκεφτεί σούταρε και την έστειλε στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ.

Οι Καταλανοί που είχαν μόλις πέντε σουτ σε ολόκληρο το 90λεπτο, έψαξαν το γκολ με τον Μέσι, όμως δεν βρήκαν δίχτυα και κάπου εκεί πήρε το όπλο του ο Αντούριθ. Ο Βάσκος έκανε χατ-τρικ σε ένα 15λεπτο(53′-68′) με το 4-0 να διαμορφώνεται από την άσπρη βούλα του πέναλτι. Στη συνέχεια τα πράγματα ήταν απλά για την ομάδα του Βαλβέρδε η οποία κράτησε όσο μπορούσε τη μπάλα, κλείστηκε καλά στο μισό δικό της γήπεδο και έκανε φάουλ όποτε οι αντίπαλοι της πήγαιναν να βρουν ρυθμό.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε ένα “Σαν Μαμές” να πανηγυρίζει έξαλλα, αφού πλέον είναι στο χέρι της Μπιλμπάο η κατάκτηση του Σούπερ Καπ, που θα είναι το πρώτο τρόπαιο μετά από 32 χρόνια. Η Μπαρτσελόνα έδειξε και πάλι προβλήματα στην άμυνα, ωστόσο επειδή είναι η Μπαρτσελόνα, κανείς δεν μπορεί να την υποτιμήσει στον επαναληπτικό της Δευτέρας.