Αρνείται την Premier League για μια ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα
Ο πρώην της Ρόμα ξέσπασε: «Μουρίνιο με είπες προδότη, ξεπέρασες τα όρια!»
Ο Τούχελ και τα… μαγικά κόλπα του για να ξανακάνει την Αγγλία νικήτρια! (pic)
Γιουνάιτεντ: Υπάρχει «κίνηση» – Ξεκίνησε συνομιλίες με τον Τέρζιτς!
Μπαρτσελόνα

Tελικό χωρίς να ιδρώσει

Ακόμα και αδιάφορη δεν χάνει αυτή η Μπάρτσα, η οποία αν και κατέβηκε με πολλές αλλαγές κόντρα στην Βαλένθια πήρε την ισοπαλία (1-1) και την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

Το μη αναστρέψιμο πλεονέκτημα του πρώτου αγώνα (7-0) έδωσε το δικαίωμα στους “μπλαουγκράνα” να ξεκουράσουν τα αστέρια τους εν όψει της δύσκολης συνέχειας. Με αλλαγές κατέβηκε και η ομάδα του Γκάρι Νέβιλ η οποία δεν κατάφερε να πάρει ούτε τη νίκη της τιμής.

Το ματς ξεκίνησε με φάσεις εκατέρωθεν και καλό ρυθμό. Όμως η Βαλένθια ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Συγκεκριμένα στο 39′, ο Νεγρέδο εκμεταλλεύτηκε διώξιμο του Γκαγιά και βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Τερ Στέγκεν. Ο Γερμανός τερματοφύλακας “έβγαλε” την πρώτη προσπάθεια του  έμπειρου επιθετικού, αλλά ο δεύτερος πήρε το “ριμπάουντ” και πλάσαρε σε κενή εστία για να γράψει το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Βαλένθια μπήκε δυνατά και στο 47′ μόλις ο Σάντι Μίνα με κεφαλιά έφθασε κοντά στο να διπλασιάσει τα τέρματα των “νυχτερίδων”.

Τελικά η Μπάρτσα κατάφερε να πάρει την ισοπαλία με τον Καπτούμ να σκοράρει στο 84′, δύο λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο. Ο νεαρός άσος δεν αστόχησε με πλασέ μέσα από την περιοχή, ύστερα από συρτή του Καμαρά από τα αριστερά.

Έτσι οι Καταλανοί πήραν την πρόκριση με συνολικό σκορ 8-1 και περιμένουν μία εκ των Σεβίλη- Θέλτα στον τελικό