Δεν πίστευε στα μάτια του ο Αρτέτα: Τα έπαθε ΟΛΑ στο δεύτερο γκολ του Μπεν Γουάιτ! (pic)
Ο Ποτσετίνο είπε αλήθειες για την Τσέλσι, μετά την «πεντάρα» από την Άρσεναλ!
Κανείς στην Τσέλσι δεν θα καταλάβει ΠΟΤΕ πως ο Τζάκσον αστόχησε από εκεί! (vid)
Ο Μίλικ μίλησε στο τέλος νικώντας τον Μανδά κι έστειλε τη Γιουβέντους στον τελικό! (vid)
H Άρσεναλ έστειλε μήνυμα σε όλους με την ιστορική «πεντάρα» στην Τσέλσι! (vid)
Le Parisien: Η Παρί ενεργοποιεί τη ρήτρα της χαφάρας της Σίτι!
Μπεν Γουάιτ και Χάβερτς έστειλαν για… τσάι την άμυνα της Τσέλσι! (vids)
Λάτσιο – Γιουβέντους: «Ντοπιέτα» ο Καστεγιάνος, ισόπαλο το συνολικό σκορ! (vids)
Έξαλλος ο Αλόνσο στην προπόνηση: «Όχι, γαμ@@νες γιώμες» (vid)
Δυο παίκτες της Premier League συνελήφθησαν για βιασμό και σεξουαλική επίθεση!
Ίντερ: Και ιστορία έγραψε και δεύτερο αστέρι έραψε!
«Κανονιά» του Τροσάρ και 1-0 η Άρσεναλ κόντρα στην Τσέλσι! (vid)
Ο Λουίς Ενρίκε τρελάθηκε και θέλει διακαώς το τρεμπλ με την Παρί!
Αρχηγική κίνηση από τον Μόντριτς: Έτσι, κλείνει στόματα στη Ρεάλ!
Αγγλική εφημερίδα βλέπει νέο «πόλεμο» Σίτι- Άρσεναλ για τον Γκιμαράες!
Τσέλσι

Δώσε θάρρος στον… Πάτο

Με το διπλό πέρασε από την έδρα της Άστον Βίλα η Τσέλσι, η οποία επικράτησε με 4-0 των «χωριατών».

Με πρωταγωνιστή τον Πέδρο, ο οποίος σημείωσε δύο τέρματα, πέρασε η Τσέλσι από την έδρα της Άστον Βίλα, της οποίας και επικράτησε με 4-0. Τα άλλα δύο γκολ των «μπλε» σημείωσαν οι Λόφτους Τσικ (26′) και Πάτο (45+).

Στον αγωνιστικό χώρο η Τσέλσι μπήκε σαφώς πιο δυναμικά προκειμένου να θέσει από νωρίς τα θεμέλια για το διπλό που θα της έδινε βαθμολογική ανάσα ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Έτσι μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Λόφτους Τσικ, η προσπάθεια του οποίου όμως δεν βρήκε στόχο. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Πέδρο δοκίμασε το πόδι του αλλά το σουτ του πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 15′ οι «χωριάτες» απάντησαν αλλά στην ενέργεια που έκανε ο Γκεστέντε βρήκε απέναντι του τον Κουρτουά. Πέντε λεπτά αργότερα ο Πέδρο βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Ισπανός σταρ της Τσέλσι, το έκανε πράξη ο Λόφτους Τσικ στο 26′, όταν εκμεταλλευόμενος την ωραία πάσα του Αθπιλικουέτα νίκησε τον πορτιέρο των γηπεδούχων.

Η Άστον Βίλα επιχείρησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια αλλά στο σουτ του Κάρλες Γκιλ επενέβη σωτήρια ο Τιμπό Κουρτουά.

Τρία λεπτά αργότερα οι «χωριάτες»… ξαναχτύπησαν με τον Αγιού όμως να μην βρίσκει στόχο.

Η απάντηση της Τσέλσι ήταν άμεση και μέσα σε ένα δίλεπτο βρέθηκε μία ανάσα πριν το 2-0 αλλά τόσο το σουτ του Αμπντούλ Μπάμπα Ραχμάν όσο και του Μιάζγκα δεν αιφνιδίασαν τον κίπερ της Βίλα.

Στο 41′ οι γηπεδούχοι επιχείρησαν αλλά χωρίς επιτυχία να σκοράρουν με δράστη και πάλι τον Τζόρνταν Αγιού. Ο Λόφτους Τσικ απάντησε στο 44′ για την Τσέλσι αλλά ήταν άστοχος.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Πάτο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του μετά το αντικανονικό μαρκάρισμα του Σισοκό διπλασιάζοντας τα τέρματα των Λονδρέζων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι μπήκε με τον ίδιο τρόπο που έκλεισε το πρώτο. Πιο συγκεκριμένα, ο Όσκαρ τροφοδότησε ωραία τον Πέδρο με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Τρία λεπτά αργότερα ο Λόφτους Τσικ απείλησε εκ νέου για την ομάδα του αλλά χωρίς να καταφέρει να σκοράρει.

Στο 51′ ο Αγιού επιχείρησε να μειώσει για την Βίλα αλλά ο Κουρτουά δήλωσε ακόμη μία φορά «παρών».

Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα η Τσέλσι έφτασε σε ακόμα ένα γκολ με σκόρερ ξανά τον Πέδρο.

Οι ρυθμοί των δύο ομάδων έπεσαν και η επόμενη αξιόλογη φάση του παιχνιδιού ήρθε στο 72′ όταν ο Ουέστγουντ δοκίμασε το πόδι του αλλά το σουτ που έκανε πέρασε λίγο άουτ.

Στο 80′ ο Ιβάνοβιτς προσπάθησε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Βίλα με απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά χωρίς επιτυχία.

Πέντε λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έμειναν με έναν παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής του Σουάρμπρικ.

Στον εναπομείναντα χρόνο, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πετύχει κάτι παραπάνω και έτσι η Τσέλσι έφυγε νικήτρια από το γήπεδο, παίρνοντας ένα πολύ χρήσιμο τρίποντο.