Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!
Γιουβέντους

Την έσωσε ο Μάντζουκιτς

Η Γιουβέντους πήρε μία πολύτιμη νίκη απέναντι στην Έμπολι με 1-0 χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Μάριο Μάντζουκιτς.

Ο Μάριο Μάντζουκιτς βρήκε δίχτυα μετά από τρεις μήνες στη Serie A και βοήθησε την Γιουβέντους να πάρει ένα σπουδαίο τρίποντο απέναντι στην αξιόμαχη Έμπολι.

Στον αγωνιστικό χώρο η Έμπολι κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους όταν μόλις στο 13ο λεπτό ο Τονέλι έχασε μία σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Δέκα λεπτά μετά ο Μοράτα απάντησε για την «Μεγάλη Κυρία» με το σουτ του όμως να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι και να μην καταλήγει στα δίχτυα.

Στο 29′ ο Λιχτσάινερ απείλησε εκ νέου αλλά ο Σκορούπσκι του στέρησε εντυπωσιακά το γκολ.

Η Γιουβέντους είχε τον έλεγχο αλλά δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ κάποια από τις ευκαιρίες που είχε.

Ωστόσο στο 44ο λεπτό ο Μάριο Μάντζουκιτς εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική μεταβίβαση του Πολ Πογκμπά έστειλε με κοντινή κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για την «Βέκια Σινιόρα».

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους αλλά ο Αλβάρο Μοράτα δεν βρήκε στόχο με το σουτ που έκανε.

Οι ρυθμοί του αγώνα έπεσαν στη συνέχεια με την Γιουβέντους να έχει τα ηνία της αναμέτρησης και την Έμπολι να προσπαθεί να αντισταθεί αλλά και να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Η επόμενη αξιόλογη ευκαιρία ήρθε στο 77′ όταν ο Πολ Πογκμπά είδε τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων εκτός εστίας αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ.

Στον εναπομείναντα χρόνο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή του αγώνα, η Γιουβέντους κατάφερε να φτάσει μία ανάσα από το 2-0 με τον Ασαμόα να βρίσκει απέναντι του τον Σκορούπσκι.

Ωστόσο, η «Μεγάλη Κυρία» πήρε το πολύτιμο τρίποντο που την βοηθά να κρατήσει την διαφορά της από την δεύτερη Νάπολι.

Γιουβέντους: Μπουφόν, Κιελίνι (54’ Κουαδράδο), Μπαρτσάλι, Ρουγκάνι, Μαρκίσιο, Πογκμπά, Λιχστάινερ, Εβρά, Περέιρα (81’ Ασαμόα), Μοράτα, Μάντζουκιτς (66’ Τζάτζα).

Έμπολι: Σκορούπσκι, Μπιτάντε, Κόστα, Ρούι, Τονέλι, Σαπονάρα (60’ Πίου), Ζιελίνσκι, Παρέδες, Μπουχέλ (54’ Κρόκε), Μακαρόνε (75’ Κρούνιτς), Πουτσιαρέλι.