Guardian: «Η Άρσεναλ αντεπιτίθεται με 180 εκατ. ευρώ για δύο παιχταράδες»
Αξία ανεκτίμητη: Η αγκαλιά του Τζολάκη με τον πατέρα του (pics)
Λαπόρτα: «Πάμε στη Μαδρίτη για να νικήσουμε τη Ρεάλ»
Μπάγερν Μονάχου: Η UEFA τιμωρεί τους οπαδούς της και η Ρεάλ… χαμογελάει
H πανηγυρική selfie του Μαρινάκη με τα τρία δάχτυλα μέσα στην Πόλη (pic)
Αλλάζει στάση η Μπαρτσελόνα με Αραούχο – Το ποσό που ξετυλίγει τη μεταγραφή
Ίντερ

Την έπιασε η (Ι)καρντι-ά της!

Η Ίντερ καρδιοχτύπησε αλλά την ξελάσπωσε όπως πάντα ο Μάουρο Ικάρντι με γκολ που πέτυχε στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης.

Σε ένα αρκετά νωχελικό και ελλειπές από φάσεις παιχνίδι η Ίντερ κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας με το ισχνό 1-0 της Φροζινόνε χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Μάουρο Ικάρντι στο 74ο λεπτό. Ήταν το 50ο τέρμα του Αργεντινού σε 100 παιχνίδια με την φανέλα των «νερατζούρι».

Στον αγωνιστικό χώρο η Ίντερ μπήκε αποφασισμένη να θέσει εξ αρχής τις βάσεις για το διπλό που θα της έδινε τους πολύτιμους τρεις πόντους.

Έτσι μόλις στο 13ο λεπτό οι «νερατζούρι» απείλησαν με τον Βιβιάνι, ο οποίος όμως δεν βρήκε για λίγο στόχο.

Στο 28′ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να γίνουν επικίνδυνοι αλλά το σουτ του Αλεσάντρο Φράρα πέρασε λίγο άουτ.

Πέντε λεπτά πριν το κλείσιμο του ημιχρόνου ο Ιβάν Πέρισιτς έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από ωραία μεταβίβαση του Βιβιάνι αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος πρώτη απείλησε η Φροζινόνε, όταν στο 56′ ο Μπλανσάρ κέρδισε τον αντίπαλό του στον αέρα, πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 65′ οι γηπεδούχοι πλησίασαν εκ νέου την περιοχή της Ίντερ με την κεφαλιά του Παγκανίνι να χτυπά στο αριστερό δοκάρι του Χαντάνοβιτς.

Δύο λεπτά αργότερα ο Πέρισιτς δοκίμασε το πόδι του μετά από σέντρα του Ντ’ Αμπρόζιο αλλά το σουτ του κατέληξε άουτ.

Στο 74′ ήρθε η… λύτρωση για τους «νερατζούρι» όταν ο Πέρισιτς έκανε τη σέντρα και ο Ικάρντι με όμορφη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

Με την συμπλήρωση 80′ λεπτών αγώνα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ αλλά ο Γιόβετιτς δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Στον εναπομείναντα χρόνο μέχρι το σφύριγμα της λήξης η Φροζινόνε έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μπλανσάρ με δεύτερη κίτρινη κάρτα (81′) και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από τον αγώνα. Έτσι η Ίντερ κατάφερε να φύγει με τους πολύ σημαντικούς τρεις πόντους της νίκης από μία έδρα που την δυσκόλεψε αρκετά.