Ο Ντάιερ γλεντάει την Άρσεναλ: «Πόσο γούσταρα που την πέταξα εκτός…» (vid)
Κάραγκερ… κράζεις: «Ρεάλ, δεν είσαι η καλύτερη! Είσαι όμως η πιο τυχερή»
H Γιουνάιτεντ στέλνει τον Γκρίνγουντ… σούμπιτο στην Ιταλία
Ρώσος δημοσιογράφος «έλιωσε» στα γέλια στην εκτέλεση πέναλτι του Μπερνάρντο Σίλβα (vid)
Έγραψε ιστορία ο Νόιερ – Περισσότερα clean sheets από κάθε άλλον στο Champions League (stats)
«Η Μπαρτσελόνα κινείται μυστικά για την απόκτηση του Ντιμπάλα»
Αντσελότι: «Μας πίεσε πολύ η Σίτι, δεν θα πεθάνει ποτέ η Ρεάλ Μαδρίτης»
H UEFA… ζει και αναπνέει για το σενάριο Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαπέ
Λίβερπουλ: Στο Λονδίνο ο παιχταράς που θα διαδεχθεί τον Σαλάχ
Τα δύο παιδικά λάθη του Σάκα στο φινάλε του Μπάγερν – Άρσεναλ (vid)
Ρόντρι: «Είδα μόνο μια ομάδα στο γήπεδο, έπρεπε να περάσει η Σίτι»
Μπέλινγχαμ: «Δεν υπάρχει πίεση, ευθύνη και ευλογία να παίζεις για τη Ρεάλ Μαδρίτης»
Σίτι – Ρεάλ: Βασιλική εκδίκηση, αποκαθήλωση της πρωταθλήτριας Ευρώπης! (vid)
Στα ημιτελικά η Μπάγερν στο καναβάτσο η Άρσεναλ! (vid)
Σίτι – Ρεάλ: Ο Ντε Μπρούιν «χτυπά» και επαναφέρει τις ισορροπίες! (vid)
Μίλαν

Τα ίδια Μιλανάκι μου…

Η Μίλαν δεν κατάφερε να λυγίσει την 17η Κάρπι (0-0) και παρέμεινε στην 6η θέση μακριά από την πέμπτη Φιορεντίνα.

Η Μίλαν υποδέχθηκε την Κάρπι στο «Σαν Σίρο» με μοναδικό στόχο τη νίκη που θα την πλησίαζε στην πέμπτη θέση και την Φιορεντίνα. Ωστόσο, η Κάρπι αποδείχθηκε σκληρό καρύδι και με σκληρή άμυνα κατάφερε να αποσπάσει τον πολύτιμο πόντο από τους γηπεδούχους στην προσπάθεια που δίνει για την παραμονή στην Serie A.

Στον αγωνιστικό χώρο οι «ροσονέρι» μπήκαν δυναμικά, έψαξαν να βρουν τα πατήματά τους στο γήπεδο και κυνήγησαν το γκολ που θα τους έβαζε από νωρίς σε θέση οδηγού στο παιχνίδι.

Έτσι με κύρια τακτική την κίνηση από τα πλάγια με μοναδικό στόχο τον Κάρλος Μπάκα, η Μίλαν πλησίασε ουκ ολίγες φορές την περιοχή της Κάρπι, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν σθεναρά καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου 45λεπτου με τους «ροσονέρι» να ελέγχουν την κυκλοφορία της μπάλας και κατ’ επέκταση σχεδόν κάθε φάση του αγώνα.

Τόσο όμως οι προσπάθειες του Μπαλοτέλι όσο και των Μπάκα, Μπόατενγκ δεν έβρισκαν στόχο με όλη την ομάδα της Κάρπι να βρίσκεται πίσω από την σέντρα.

Στο δεύτερο μέρος παρέμεινε η ίδια εικόνα με τη Μίλαν να πασχίζει να πετύχει το γκολ που θα την έβαζε μπροστά στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να κρατήσουν το μηδέν.

Παρόλα αυτά στο 48′ η Κάρπι βγήκε με αξιώσεις στην αντεπίθεση με τον Μάρκο Κρίμι όμως να μην βρίσκει στόχο.

Στο 65ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με δράστη τον Μάουρι, ο οποίος όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και παρέμεινε το 0-0.

Δέκα λεπτά σχεδόν αργότερα  ο ίδιος παίκτης πήρε την κεφαλιά ξεφεύγοντας από τους αντιπάλους του, με την μπάλα όμως να φεύγει λίγο άουτ.

Το… σφυροκόπημα των «ροσονέρι» συνεχίστηκε και στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης έφτασε μία ανάσα από το να κλέψει τη νίκη αλλά ο Μπέλεκ εξουδετέρωσε μία δύσκολη κεφαλιά που πήρε ο Άλεξ.

Στο 91′ η Κάρπι απείλησε με την σειρά της αλλά το σουτ του Κρίμι που ακολούθησε την όμορφη ενέργειά του σταμάτησε στον Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα.

Στον εναπομείναντα χρόνο μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι ριζικά και έτσι η Μίλαν έχασε την ευκαιρία να μειώσει την διαφορά της από την πέμπτη Φιορεντίνα ενώ έδωσε παράλληλα έναν πολύ σημαντικό βαθμό στην Κάρπι στην μάχη που δίνει για την σωτηρία.