Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Μίλαν

Μίλα(ν), τι έχεις πάθει;;

Η Μίλαν σε μία ακόμα απογοητευτική εμφάνιση, πέταξε τρεις βαθμούς στην έδρα της ουραγού, Ελλάς Βερόνα, από την οποία ηττήθηκε με 2-1, ενώ είχε προηγηθεί στο σκορ.

Η Βερόνα υποδέχθηκε την Μίλαν σε ένα παιχνίδι άνευ σημασίας για τους γηπεδούχους αλλά με τους «ροσονέρι» να καίγονται για το τρίποντο που θα τους έφερνε ισόβαθμους με την Φιορεντίνα στην πέμπτη θέση. Ωστόσο, παρά το γεγονός ότι οι «ροσονέρι» κατάφεραν να προηγηθούν από νωρίς, εν τέλει ηττήθηκαν με 2-1 με ανατροπή.

Στον αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, βρήκαν τα πατήματά τους στο χορτάρι και απείλησαν μόλις στο 9ο λεπτό με το Πατσίνι να δοκιμάζει το πόδι του και το Ντοναρούμα να του λέει «όχι».

Η Μίλαν αιφνιδιάστηκε από το καλό ξεκίνημα της Βερόνα αλλά προσπάθησε να επανακάμψει, να βρει τον εαυτό της και στο 21′ ευτύχησε να σκοράρει όταν μετά την επέμβαση του πορτιέρο των γηπεδούχων σε σουτ του Χόντα, ο Μενέζ επωφελήθηκε και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 29′ ο Μενέζ απείλησε εκ νέου για την ομάδα του αλλά ο Γκολίνι δήλωσε «παρών» και κράτησε το 1-0.

Στο 35′ ο Σιλιγκάρντι δημιούργησε προϋποθέσεις ισοφάρισης αλλά το σουτ του εξουδετέρωσε όμορφα ο Ντοναρούμα.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Μπάκα έκανε το 2-0 αλλά το τέρμα που πέτυχε ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, έψαξαν το γκολ και στο 50′ ο Σιλιγκάρντι έγινε επικίνδυνος αλλά η άμυνα της Μίλαν αντέδρασε άμεσα κόβοντας την επίθεση της Βερόνα.

Οκτώ λεπτά αργότερα οι «ροσονέρι» απάντησαν με τον Κάρλος Μπάκα, του οποίου όμως το σουτ δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Γκολίνι.

Η Βερόνα συνέχισε να πιέζει ψηλά και στο 64′ ο Πατζίνι έκανε το σουτ που όμως κόπηκε έγκαιρα από την άμυνα της Μίλαν.

Στο 68′ οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν μία μεγάλη ευκαιρία να «κλειδώσουν» τη νίκη όταν ο Μενέζ βρέθηκε σε απόσταση βολής αλλά δεν βρήκε στόχο.

Τρία λεπτά μετά ήρθε η τιμωρία για την Μίλαν, όταν ο Ρομανιόλι βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει το πέναλτι, το οποίο φυσικά μετέτρεψε σε γκολ ο Πατζίνι.

Ακολούθησαν δύο λεπτά συνεχόμενου σφυροκοπήματος εκ μέρους της Βερόνα, με τους Πατζίνι και Γκόμεζ όμως να βρίσκουν απέναντι τους τον εξαιρετικό Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα που με εκπληκτικές επεμβάσεις κράτησε το 1-1.

Στο 84′ η Μίλαν απείλησε ξανά με τον Κάρλος Μπάκα να δοκιμάζει από τα 20 μέτρα ένα σουτ, το οποίο όμως όπως ήταν φυσικό δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Δύο λέπτα αργότερα ο Γκόμεζ εξαπέλυσε ένα σουτ που όμως ήλεγξε ο Ντοναρούμα.

Με την συμπλήρωση των 90′ ο ίδιος παίκτης έκανε μία εξαιρετική προσπάθεια που όμως δεν συνοδεύτηκε από γκολ, αφού το πλασέ που έκανε αποκρούστηκε από τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων.

Η Βερόνα όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σιλιγκάρντι έκανε το 2-1 με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ που κέρδισε η ομάδα του μετά από χέρι που έκανε ο Χόντα.

Το σκορ δεν άλλαξε και έτσι η Μίλαν έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από την έδρα της Βερόνα, όπου και πραγματοποίησε ακόμα μία απογοητευτική εμφάνιση για φέτος.