Λούκας Βάσκεθ: Ο «ελβετικός σουγιάς» της Ρεάλ Μαδρίτης!
Ίντερ: Έξαλλα πανηγύρια από τους Πρωταθλητές μέσα στο Σαν Σίρο! (vids)
Η Ίντερ πανηγύρισε το Πρωτάθλημα μέσα στην έδρα της Μίλαν! (vids)
Μίλαν – Ίντερ: Ο Τουράμ «τελειώνει» τη Μίλαν και το Πρωτάθλημα! (vid)
Γκολ τίτλου για την Ίντερ, με τον Ατσέρμπι να «καρφώνει» τη Μίλαν! (vid)
Αποκαλύφθηκε ο διάλογος των διαιτητών για τη μεγάλη φάση της Μπαρτσελόνα!
Άντζελο Σίνα, ο αφανής ήρωας του Ολυμπιακού με τις απίστευτες αποκρούσεις του! (vid)
Ρόμα

Μεσημεριανό χαλά-Ρομα

Η Ρόμα δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Κιέβο Βερόνα, της οποίας και επικράτησε με 3-0.

Σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες έψαχναν το τρίποντο της νίκης η καθεμία για διαφορετικούς λόγους, η Ρόμα επικράτησε σχετικά εύκολα της Κιέβο με 2-0 χάρη σε τέρματα του Ναϊνγκόλαν στο 18′, του Ρούντιγκερ στο 39′ και του Πιάνιτς στο 86′.

Στον αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, βρήκαν πιο γρήγορα τα πατήματά τους στο χορτάρι και κυνήγησαν το γκολ που θα τους έβαζε από νωρίς σε ρόλο οδηγού στο παιχνίδι.

Το τέρμα αυτό δεν άργησε να έρθει και μόλις στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ράντζα Ναϊνγκόλαν έγινε αποδέκτης της μπάλας, πήρε το σουτ και νίκησε τον Μπιζάρι για το 1-0.

Δέκα λεπτά αργότερα η Κιέβο έγινε απειλητική όταν ο Φλόρο τροφοδοτήθηκε μοναδικά, έκανε μία καταπληκτική διείσδυση στην άμυνα της Ρόμα αλλά το σουτ που δοκίμασε εξουδετερώθηκε από τον Σέζνι.

Στο 38′ ο Περότι δοκίμασε το πόδι του αλλά το σουτ του δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Μπιζάρι.

Ένα λεπτό αργότερα ο Πιάνιτς εκτέλεσε όμορφα ένα φάουλ, ο Ρούντιγκερ νίκησε τους αντιπάλους του στον αέρα και έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες να κυνηγήσουν το γκολ που θα έβαζε στο παιχνίδι την μεν Κιέβο και θα έδινε στους γηπεδούχους ακόμα μεγαλύτερη απόσταση ασφαλείας.

Πρώτοι κατάφεραν να απειλήσουν οι φιλοξενούμενοι όταν στο 50′ ο Σέζαρ δοκίμασε την τύχη του από κοντά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Ένα λεπτό μετά ο Περότι εξαπέλυσε ένα σουτ αλλά ο Μπιζάρι ήταν σε ετοιμότητα και του είπε «όχι».

Στο 56′ η Ρόμα επανήλθε και πάλι με τον Περότι, ο οποίος αφού έγινε κάτοχος της μπάλας, έκανε το σουτ αλλά ο πορτιέρο της Κιέβο δήλωσε ξανά «παρών».

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Εμποκού έγινε αποδέκτης μιας όμορφης μεταβίβασης, δοκίμασε το πόδι του αλλά η προσπάθειά του κατέληξε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Σέζνι.

Στο 73′ ο Πελισιέ πήρε μια σέντρα ακριβείας, σηκώθηκε ψηλότερα από όλους αλλά η κεφαλιά του ελέγχθηκε πλήρως από τον κίπερ των Ρωμαίων.

Στο 86′ η Ρόμα κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα όταν ο Φραντσέσκο Τότι βρήκε πανέμορφα τον Μίραλεμ Πιάνιτς και ο τελευταίος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Μπιζάρι για το 3-0.

Στον εναπομείναντα χρόνο μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα και η Ρόμα πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο στην μάχη που δίνει να αρπάξει την δεύτερη θέση από τη Νάπολι.