Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Νάπολι

Ιγκουαΐν και τα μυαλά στα κάγκελα!

Η Νάπολι κράτησε την δεύτερη θέση στο Καμπιονάτο αφού επικράτησε της Φροζινόνε σχετικά εύκολα με 4-0 χάρη σε χατ-τρικ του Γκονζάλο Ιγκουαΐν.

Σε ένα παιχνίδι όπου η Νάπολι ήθελε απεγνωσμένα τη νίκη για να κρατήσει την δεύτερη θέση, οι «παρτενοπέι» φιλοξένησαν την Φροζινόνε και επικράτησαν με 4-0 χάρη σε χατ-τρικ του Ιγκουαΐν και γκολ του Χάμσικ από το 7′.

Στον αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά, βρήκαν γρήγορα τα πατήματά τους και κυνήγησαν το γκολ που θα τους έβαζε σε θέση οδηγού.

Έτσι μόλις στο 5ο λεπτό ο Γκονζάλο Ιγκουαΐν βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 13′ η Φροζινόνε έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Γκόρι με απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο.

Έξι λεπτά αργότερα ο Ινσίγκνιε βρήκε τον χώρο, έκανε ένα σουτ αλλά η μπάλα χτύπησε το οριζόντιο δοκάρι και δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 37′ ο Ιγκουαΐν σκόραρε αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Επτά λεπτά μετά ο Χάμσικ έκανε πράξη ό,τι δεν κατάφερε ο Ιγκουαΐν νωρίτερα, αφού εκμεταλλευόμενος την αδράνεια των φιλοξενούμενων έγραψε από κοντά το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος η Νάπολι μπήκε το ίδιο δυνατά ψάχνοντας το γκολ που θα της έδινε «ασφάλεια» ενόψει της συνέχειας του παιχνιδιού και κατάφερε να το πετύχει μόλις στο 53ο λεπτό όταν ο Ιγκουαΐν έγινε αποδέκτης της μπάλας και δεν αστόχησε από κοντά κάνοντας το 2-0.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Χιζάι βρήκε τον Ιγκουαΐ και αυτός με την σειρά του έκανε το 3-0.

Στο 68′ η Φροζινόνε απείλησε με ένα ωραίο σουτ του Κραγκλ αλλά η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ρέινα.

Στο 71′ η Νάπολι έφτασε και στο 4-0 όταν ο Ιγκουαΐν έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ένα ασύλλητο βολ-πλανέ έγραψε για τρίτη φορά το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Στον εναπομείναντα χρόνο μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα και η Νάπολι δεν έχασε την δεύτερη θέση παρά τη νίκη της Ρόμα στο ντέρμπι με τη Μίλαν.