Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!
Λάτσιο

Τεσσάρα και κρατήθηκε πέμπτη η Φιορεντίνα

Η Φιορεντίνα πέρασε από την έδρα της Λάτσιο, της οποίας και επικράτησε με 4-2 ενώ η Ουντινέζε ηττήθηκε στο «Φρίουλι» με 2-1.

Σε ένα παιχνίδι όπου οι φιλοξενούμενοι ήθελαν απεγνωσμένα τη νίκη για να κρατήσουν την πέμπτη θέση από την Σασουόλο, η Λάτσιο υποδέχθηκε την Φιορεντίνα, η οποία και επικράτησε των «λατσιάλι» με 4-2.

Στον αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά, βρήκαν γρήγορα τα πατήματά τους στο χορτάρι και κυνήγησαν το γκολ που θα τους έβαζε από νωρίς σε ρόλο οδηγού.

Έτσι, μόλις στο 2ο λεπτό ο Λούλιτς εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια στην άμυνα της Φιορεντίνα και από κοντά έκανε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδιάστηκαν από το δυναμικό ξεκίνημα της Λάτσιο και προσπάθησαν να αντιδράσουν ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 21′ ο Ζάρατε έγινε κάτοχος της μπάλας αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.

Επτά λεπτά αργότερα ο Κλόζε υποδέχθηκε μία όμορφη πάσα, έπιασε ένα σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 31′ ο Φερνάντεζ βγήκε με προϋποθέσεις στην επίθεση αλλά κόπηκε από την άμυνα της Λάτσιο πριν γίνει απειλητικός.

Δευτερόλεπτα μετά ο Βεκίνο εκμευταλλεύθηκε το λάθος των «λατσιάλι» στα μετόπισθεν και με ωραίο σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Τρία λεπτά μετά ο Μαρκέτι είπε «όχι» στον Ζάρατε, όταν ο τελευταίος βρήκε τον χώρο, έκανε το σουτ αλλά ο κίπερ των «βιόλα» ήταν έτοιμος.

Στο 40′ η Φιορεντίνα έφτασε στην πλήρη ανατροπή του σκορ όταν ο Τέγιο τροφοδότησε τον Μπερναρντέκι και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 44′ ο Ζάρατε δοκίμασε εκ νέου το πόδι του αλλά η άμυνα της Λάτσιο ήταν και πάλι παρούσα.

Με την συμπλήρωση των 45′ ο Τέγιο έκανε μία όμορφη προσπάθεια, πέρασε την αντίπαλη άμυνα, πήρε και το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Μαρκέτι.

Στο δεύτερο μέρος η Φιορεντίνα μπήκε το ίδιο καλά ψάχνοντας το γκολ που θα της έδινε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της και στο 47′ ο Μπαντέλι έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 50′ ο Μπερναρντέσκι απείλησε εκ νέου για τους «βιόλα» αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 63′ ο Κεϊτά βγήκε με προϋποθέσεις στην επίθεση, δοκίμασε το πόδι του αλλά ο Λετσερίνι του αρνήθηκε το γκολ.

Δύο λεπτά μετά ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έγινε αποδέκτης της μπάλας, σούταρε αλλά ο κίπερ της Φιορεντίνα ήταν και πάλι εκεί.

Στο 70′ ο Φερνάντεζ βρήκε όμορφα τον Βεκίνο και αυτός με τη σειρά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-1.

Στο 73′ η Λάτσιο κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μίροσλαβ Κλόζε για το 4-2.

Η συνέχεια ανήκει εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους αφού σε διάστημα τριών λεπτών κατάφερε να φτάσει κοντά σε τρίτο γκολ αλλά ο Κεϊτά δεν βρήκε σε καμία από τις περιπτώσεις τα δίχτυα του Λετσερίνι.

Στο 85′ ο Λούλιτς σπατάλησε και εκείνος ακόμη μία ευκαιρία για το 4-3 αλλά το σουτ του εξουδετερώθηκε από τον πορτιέρο των «βιόλα».

Ένα λεπτό μετά ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα δεν βρήκε στόχο.

Στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε κάτι και η Φιορεντίνα έφτασε σε μία πολύ σημαντική νίκη στην μάχη της πέμπτης θέσης.

Στο παιχνίδι που έγινε την ίδια ώρα η Ουντινέζε ηττήθηκε εντός έδρας από την Κάρπι με 2-1 σε μία ακόμα απογοητευτική εμφάνισή της για φέτος.

Παρά την γενικότερη υπεροχή της στο πρώτο μισάωρο, η Ουντινέζε έμεινε πίσω στο σκορ όταν στο 36′ ο Φελίπε υπέπεσε σε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Σιμόνε Βέρντι για το 1-0.

Σαν να μην έφτανε αυτό στους γηπεδούχους, ένα λεπτό μετά το γκολ της Κάρπι, ο Τερό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν πλήρως την αριθμητική τους υπεροχή και στο 38′ έφτασαν σε ακόμα ένα γκολ όταν ο Βέρντι ολοκλήρωσε με όμορφο τρόπο μία καλή ενέργειά του και νίκησε τον Καρνέζη για το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος η Ουντινέζε μπήκε ψάχνοντας το γκολ με το οποίο θα ξαναέμπαινε στο παιχνίδι αλλά αυτό άργησε αρκετά να έρθει, όταν στο 80′ ο Πορκάρι υπέπεσε σε πέναλτι, το οποίο ο Ντι Νατάλε μετέτρεψε σε γκολ.

Στον εναπομείναντα χρόνο όμως δεν άλλαξε κάτι και η Κάρπι κατάφερε να δραπετεύσει με τη νίκη από το «Φρίουλι».