Κόσμος

Πήρε το αίμα της πίσω η Αργεντινή

Με 2-1 επικράτησε η Αργεντινή της Χιλής σε μία ρεβάνς του περσινού χαμένου τελικού.

Σε μία επανάληψη του περσινού τελικού του Κόπα Αμέρικα η Αργεντινή αντιμετώπισε την Χιλή με μόνο στόχο τη νίκη-εκδίκηση για το χαμένο τρόπαιο.

Στον αγωνιστικό χώρο η παρέα του Μέσι μπήκε πολύ δυνατά, βρήκε σχεδόν αμέσως τα πατήματά της και μόλις στο 2′ ο Γκαϊτάν έφτασε πολύ κοντά στο γκολ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 24′ ήταν η σειρά του Ρόχο να απειλήσει αλλά έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Σάντσεζ βγήκε μπροστά για την Χιλή, δοκίμασε το πόδι του αλλά ο Ρομέρο δεν αιφνιδιάστηκε και κράτησε το μηδέν.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης επιχείρησε να νικήσει εκ νέου τον πορτιέρο της Αργεντινής αλλά χωρίς αποτέλεσμα αφού ο τελευταίος ήταν σε εγρήγορση και του είπε «όχι».

Στο δεύτερο μέρος, η Αργεντινή μπήκε φουριόζα και μόλις στο 51′ ο Μπανέγκα βρήκε εκπληκτικά τον Ντι Μαρία και εκείνος με την σειρά του έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Οκτώ λεπτά μετά ο Μπανέγκα έγινε κάτοχος της μπάλας, πήρε και το σουτ και νίκησε τον Κλαούντιο Μπράβο για το 2-0, δίνοντας απόσταση ασφαλείας στην ομάδα του.

Η Χιλή δεν έδειχνε να είναι σε θέση να αντιδράσει με την Αργεντινή να έχει πλήρως τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Στο 87′ ο Ρόχο γίνεται αποδέκτης μετά από μία ωραία σέντρα, έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λαμέλα έγινε κάτοχος της μπάλας, έκανε και το σουτ αλλά ο Μπράβο ήταν σε ετοιμότητα και του είπε «όχι».

Ένα λεπτό αργότερα ο Φουενσαλίδα νίκησε τους αντιπάλους του στον αέρα, πήρε την κεφαλιά από το φάουλ του Ορελάνα και νίκησε τον Ρομέρο για το 2-1.

Στον εναπομείναντα χρόνο μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι και η Αργεντινή ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Κόπα Αμέρικα και μάλιστα με μία πολύ σημαντική νίκη.