Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!
Κόσμος

Αυτή ναι, ήταν Βραζιλία (vid)

Για τον δεύτερο όμιλο του Κόπα Αμέρικα η Βραζιλία έριξε εφτάρα στην Αϊτή (7-1) με ένα σεληνιασμένο Κουτίνιο να δείχνει το δρόμο προς τη νίκη.

Η Βραζιλία αναμετρήθηκε με την Αιτή με σκοπό μόνο τη νίκη που θα τις έδινε προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του επετειακού Copa America Centenario. Ο Κουτίνιο πήρε το όπλο του και χάρη στις δικές τους εμπνεύσεις και στις προωθήσεις του Ντάνι Άλβες το παιχνίδι έλαβε πανηγυρικό τόνο για τη “σελεσάο”.

Το σύνολο του Ντούνγκα έδειξε από την αρχή τις προθέσεις του με τον Κουτίνιο στο 14ο λεπτό με ένα μακρινό σουτ να ανοίγει το σκορ. Στο 29΄ο Κουτίνιο διπλασίασε τόσο τα δικά του τέρματα όσο και αυτά της ομάδας του όταν μετά από μία σέντρα του Ντάνι Άλβες, ο Γιόνας την έστρωσε στον άσο της Λίβερπουλ, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να γράψει το 2-0.

Ο χορός των τερμάτων συνεχίστηκε στο 35΄ με τον Άλβες να επιχειρεί σέντρα ακριβείας και ο Ρενάτο Αουγκούστο με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας. Η “σελεσάο” δεν πάτησε φρένο στο δεύτερο ημίχρονο και στο 59ο λεπτό με τον Γκάμπριελ σημείωσε το 4-0 ενώ στο 67΄ένα ακόμη γέμισμα του Άλβες μετατράπηκε σε ασίστ όταν ο Λίμα με κεφαλιά εκτέλεσε τον γκολκίπερ.

Η Αϊτή σκόραρε το γκολ της τιμής στο 70΄ με τον Μαρσελίν να παίρνει το ριμπάουντ και να πανηγυρίζει έξαλλα το μοναδικό γκολ της ομάδας του στην αναμέτρηση. Ωστόσο, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Ντούνγκα πείσμωσε ακόμη περισσότερο και τόσο στο 86′ όσο και στο 92΄με δύο υπέροχες ατομικές ενέργειες των Αουγκούστο και Κουτίνιο αντίστοιχα σημείωσαν δύο ακόμη τέρματα για να διαμορφωθεί με αυτόν τον τρόπο το τελικό 7-1.

Αϊτή-Περού 0-1
Βραζιλία-Εκουαδόρ 0-0

Βραζιλία-Αϊτη 7-1
Εκουαδόρ-Περού 2-2