Euro 2016

Πανόραμα Euro 2016: Όμιλος Α΄

Δείτε αναλυτικά τα ρόστερ και το πρόγραμμα του Α' ομίλου του Euro της Γαλλίας

Όμιλος Α’ aoml

-ΓΑΛΛΙΑ

Προπονητής: Ντιντιέ Ντεσάμπ (Γαλλία)

Παίκτης κλειδί: Πολ Πογκμπά

Θέση στο προηγούμενο Euro: Προημιτελικά

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες

Ουγκό Λορίς (Τότεναμ)

Στιβ Μανταντά (Μαρσέιγ)

Μπενουά Κοστίλ (Ρεν)

Άμυνα

Κριστόφ Ζαλέ (Λιόν)

Πατρίς Εβρά (Γιουβέντους)

Αντίλ Ραμί (Σεβίλλη)

Ελιακίμ Μανγκαλά (Μάντσεστερ Σίτι)

Λουκά Ντιν (Ρόμα)

Μπακαρί Σανιά (Μάντσεστερ Σίτι)

Λοράν Κοσιελνί (Άρσεναλ)

Σαμουέλ Ουμτιτί (Λιόν)

Κέντρο

Εν’Γκολό Καντέ (Λέστερ)

Γιοάν Καμπάιγ (Κρίσταλ Πάλας)

Ντιμιτρί Παγέτ (Γουέστ Χαμ)

Μοργκάν Σνιντερλέν (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ)

Μπλεζ Ματουιντί (Παρί Σεν-Ζερμέν)

Πολ Πογκμπά (Γιουβέντους)

Μουσά Σισοκό (Νιούκαστλ)

Επίθεση

Αντουάν Γκριεζμάν (Ατλέτικο Μαδρίτης)

Ολιβιέ Ζιρού (Άρσεναλ)

Αντρέ-Πιερ Ζινιάκ (Τίγκρες)

Αντονί Μαρσιάλ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ)

Κίνγκσλεϊ Κομάν (Μπάγερν)

-ΡΟΥΜΑΝΙΑ

Προπονητής: Άνχελ Ιορντανέσκου (Ρουμανία)

Παίκτης κλειδί: Ράζβαν Ρατς

Θέση στο προηγούμενο Euro: –

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες

Κοστέλ Παντιλιμόν (Γουότφορντ)

Τσιπριάν Ταταρουσάνου (Φιορεντίνα)

Σίλβιου Λουνγκ (Άστρα Τζούρτζου)

Άμυνα

Αλεξάντρου Μάτσελ (Ντίναμο Ζάγκρεμπ)

Ρασβάν Ρατς (Ράγιο Βαγιεκάνο)

Κορμίν Μότσι (Λουντογκόρετς)

Βλαντ Κίρικες (Νάπολι)

Βαλέριτσα Γκαμάν (Άστρα Τζούρτζου)

Στελιάνο Φιλίπ (Ντινάμο Βουκουρεστίου)

Ντράγκος Γκριγκόρε (Al-Sailiya)

Κριστιάν Σαπουνάρου (Παντούρι)

Κέντρο

Οβίντιου Χομπάν (Χαπόελ Μπιρ Σεβά)

Αλεξάντρου Κιπτσίου (Στεάουα Βουκουρεστίου)

Μίχαϊ Πιντιλί (Στεάουα Βουκουρεστίου)

Νικολάε Στάντσιου (Στεάουα Βουκουρεστίου)

Γκαμπριέλ Τόρζε (Οσμάνλισπορ)

Λουτσιάν Σανμαρτεάν (Al-Ittihad)

Αντρέι Πρεπέλιτσα (Λουντογκόρετς)

Αντριάν Πόπα (Στεάουα Βουκουρεστίου)

Επίθεση

Ντένις Αλίμπετς (Άστρα Τζούρτζου)

Κλαούντιου Κεσέρου (Λουντογκόρετς)

Φλορίν Αντόνε (Κόρδοβα)

Μπόγκνταν Στάνκου (Γκεντσλέρμπιρλιγί)

-ΑΛΒΑΝΙΑ

Προπονητής: Τζάνι Ντε Μπιάζι (Ιταλία)

Παίκτης κλειδί: Ελσέιντ Χισάι

Θέση στο προηγούμενο Euro: –

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες 

Ετρίτ Μπερίσα (Λάτσιο)

Όργκες Σέλι (Σκεντερμπέου

Άλμπαν Χότζα (Παρτίζαν)

Άμυνα

Ελσέιντ Ισάι (Νάπολι)

Λορίκ Τσάνα (Ναντ)

Φρεντερίκ Βέσελι (Λουγκάνο)

Ανσί Αγκόλι (Καραμπάγκ)

Μεργκίμ Μαβράι (Κολωνία)

Νασέρ Αλίγι (Βασιλεία)

Αρλίντ Αζέτι (Φροζινόνε)

Κέντρο

Άντι Λίλα (ΠΑΣ Γιάννινα)

Ερμίρ Λενιάνι (Ναντ)

Μίγκιεν Μπάσα (Κόμο)

Λέντιαν Μεμουσάι (Πεσκάρα)

Μπουρίμ Κουκέλι (Ζυρίχη)

Τόλαντ Τζάκα (Βασιλεία)

Έργκις Κάτσε (ΠΑΟΚ)

Οντίσε Ρόσι (Ριέκα)

Αμίρ Αμπράσι (Φράιμπουργκ)

Επίθεση

Αρμάντο Σαντίκου (Φαντούτς)

Σκελζέν Γκάσι (Colorado Rapids)

Σοκόλ Τσικαλέσι (Ιστανμπούλ)

Μπεκίμ Μπαλάι (Ριέκα)

-ΕΛΒΕΤΙΑ

Προπονητής: Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς (Βοσνία)

Παίκτης κλειδί: Γκράνιτ Τζάκα

Θέση στο προηγούμενο Euro: –

Ρόστερ:

Τερματοφύλακες

Γιαν Ζόμερ (Γκλάντμπαχ)

Μάρβιν Χιτς (Άουγκσμπουργκ)

Ρόμαν Μπούρκι  (Ντόρτμουντ)

Άμυνα

Στέφαν Λίχτσταϊνερ (Γιουβέντους)

Φρανσουά Μουμπάντζ (Τουλούζ)

Νίκο Ελβέντι (Γκλάντμπαχ)

Στιβ φον Μπέργκεν (Γιουνγκ Μπόις)

Μίκαελ Λανγκ (Βασιλεία)

Ρικάρντο Ροντρίγκεθ (Βόλφσμπουργκ)

Ζοάν Τζουρού (Αμβούργο)

Φάμπιαν Σερ (Χόφενχαϊμ)

Κέντρο

Φάμπιαν Φράι (Μάιντς)

Γκρανίτ Τζάκα (Άρσεναλ)

Βαλόν Μπεχράμι (Γουότφορντ)

Ντένις Ζακαρία (Γιουνγκ Μπόις)

Μπλέριμ Τζεμαϊλί (Τζένοα)

Ζέλσον Φερνάντες (Ρεν)

Σάνι Ταρασάι (Γκρασχόπερς)

Τζερντάν Σατσίρι (Στόουκ)

Επίθεση

Μπριλ Εμπολό (Βασιλεία)

Χάρις Σεφέροβιτς (Φρανκφούρτη)

Αντμίρ Μεχμέντι (Λεβερκούζεν)

Ερέν Ντερντιγιόκ (Κασίμπασα)

Πρόγραμμα:

1η αγωνιστική:

Παρασκευή 10/6 22.00 Γαλλία-Ρουμανία

Σάββατο 11/6 16.00 Αλβανία-Ελβετία

2η αγωνιστική:

Τετάρτη 15/6 19.00 Ρουμανία-Ελβετία

Τετάρτη 15/6 22.00 Γαλλία-Αλβανία

3η αγωνιστική:

Κυριακή 19/6 Ελβετία-Γαλλία

Κυριακή 19/6 Ρουμανία-Αλβανία

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ