Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Home Page

Την «Χ»τύπησε η κατάρα!

Η Αγγλία παρά την εξαιρετική της εμφάνιση πλήρωσε τις ολιγωρίες της και μοιράστηκε τον βαθμό της ισοπαλίας με την Ρωσία, με την οποία έμειναν στο 1-1.

Σε ένα παιχνίδι με έντονο αγωνιστικό ενδιαφέρον η Αγγλία ήταν φανερά καλύτερη αλλά η Ρωσία κατάφερε να «κλέψει» τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη σε γκολ του Μπερεζούτσκι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Για τα «λιοντάρια» το σκορ είχε ανοίξει ο Έρικ Ντάιερ στο 73′.

Ήταν η ένατη φορά που η Αγγλία δεν κατάφερε να νικήσει στο εναρκτήριο παιχνίδι της φάσης των ομίλων του Euro.

Στον αγωνιστικό χώρο, οι Άγγλοι μπήκαν πιο δυνατά, βρήκαν πιο γρήγορα τα πατήματά τους στο χορτάρι και αναζήτησαν το γκολ που θα τους έβαζε σε ρόλο οδηγού στο παιχνίδι.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ντέλε Άλι έψαξε το σουτ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 7′ τα «λιοντάρια» απείλησαν ξανά με τον Λαλάνα να δοκιμάζει το πόδι του και ο Ακινφέεφ να δηλώνει «παρών» κρατώντας το μηδέν.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Κρις Σμόλινγκ νίκησε τους αντιπάλους του στον αέρα αλλά ο πορτιέρο της Ρώσιας δεν ανησύχησε.

Η πρώτη ευκαιρία της Ρωσίας ήρθε στο 17′ όταν ο Ιγκνασέβιτς πήρε την κεφαλιά αλλά ο Κέβιν Χαρτ του είπε «όχι».

Στο 22′ η Αγγλία επανήλθε στις ευκαιρίες με τον Γουόκερ να τροφοδοτεί ωραία τον Λαλάνα και ο τελευταίος με την σειρά του να παίρνει το σουτ εντός περιοχής, με την μπάλα όμως να περνάει λίγο άουτ.

Έξι λεπτά μετά ο Κέιν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ του ακυρώθηκε αφού υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ από τον επόπτη της αναμέτρησης.

Η πίεση της Αγγλίας συνεχίστηκε και στο 35′ ο Γουέιν Ρούνεϊ έκανε ένα σουτ αλλά ο Ιγκόρ Ακινφέεφ εξουδετέρωσε την προσπάθειά του.

Στο δεύτερο μέρος η Ρωσία μπήκε με μεγαλύτερη όρεξη θέλοντας να αυξήσει την πίεσή της στον αγωνιστικό χώρο μιας και η υπεροχή της Αγγλίας ήταν υψηλή στο πρώτο ημίχρονο.

Μάλιστα στο 63ο λεπτό του αγώνα ο Σμόλοφ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Χαρτ.

Εννιά λεπτά αργότερα ο Ακινφέεφ πραγματοποίησε μία εξαιρετική επέμβαση, όταν ο Γουέιν Ρούνεϊ εκμεταλλεύθηκε την ολιγωρία της αντίπαλης άμυνας αλλά ο Ρώσος κίπερ ήταν σε ετοιμότητα.

Δευτερόλεπτα αργότερα ο Έρικ Ντάιερ πήρε την πρωτοβουλία και εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή των Ρώσων, γράφοντας εκπληκτικά το 1-0.

Στο 84′ ο Χάρι Κέιν επιχείρησε να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, πάλι με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά εκείνος στάθηκε άτυχος με την μπάλα να καταλήγει πολύ ψηλά άουτ.

Οι Ρώσοι όμως δεν το έβαλαν κάτω και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπερεζούτσκι εκμεταλλέυθηκε την ολιγωρία της άμυνας των Άγγλων και από κοντά έκανε το 1-1.

Στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας και την Αγγλία να μένει για ακόμα μία φορά (ένατη στο σύνολο) με το παράπονο ότι δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη σε εναρκτήριο παιχνίδι φάσης ομίλων.