Ρεάλ: Ο Αντσελότι ετοιμάζει… κόλπο πρόκρισης στην ενδεκάδα κόντρα στην Μπάγερν!
Πογέτ: «Δεν έχω καμία επαφή με την Εθνική Ελλάδος»!
Χατζηγιοβάνης: «Δύσκολο να ξεπεράσουμε τον αποκλεισμό της Εθνικής»!
Καν: «Μπράβο στην Μπάγερν και στον Τούχελ που με… τακτικάρες μας πήγε στα ημιτελικά»!
Κανσέλο: «Μετά τον αποκλεισμό από την Παρί ευχήθηκαν θάνατο στην αγέννητη κόρη μου»!
Κασεμίρο: «Όταν έφυγα από τη Ρεάλ ο Αντσελότι έκλαιγε και ο Πέρεθ δε μου μιλούσε»!
Γιουβέντους: Η νίκη στη δίκη του Ρονάλντο… σώζει τον Αλέγκρι!
Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Home Page

Πιάστηκε στα δίχτυα των ψαράδων

Η Πορτογαλία τα βρήκε μπαστούνια με την Ισλανδία, με την οποία και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1.

Σε ένα παιχνίδι με έντονο ενδιαφέρον η Πορτογαλία αναμετρήθηκεμε την αξιόμαχη Ισλανδία, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Το σκορ διαμόρφωσαν οι Νάνι (31′) και Μπγιάρνασον (50′).

Στον αγωνιστικό χώρο οι πρωτάρηδες Ισλανδοί ξεκίνησαν καλύτερα και μόλις στο 4ο λεπτό δημιούργησε διπλή ευκαιρία με πρωταγωνιστή τον Σίγκουρτσον αλλά και τις δύο φορές ο Ρουί Πατρίτσιο δήλωσε παρών και κράτησε το μηδέν.

Ένα λεπτό αργότερα ο Νάνι σηκώθηκε ψηλότερα από τους αντιπάλους του, πήρε την κεφαλιά αλλά ο πορτιέρο των Ισλανδών ήταν εκεί.

Με την συμπλήρωση 21′ αγωνιστικών λεπτών ο Νάνι κινήθηκε ξανά με προϋποθέσεις στην περιοχή της Ισλανδίας, νίκησε όλη την άμυνα στον αέρα αλλά ο Χάλντορσον ήταν σε ετοιμότητα.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Αντρέ Γκόμες τροφοδότησε εξαιρετικά το Νάνι και ο τελευταίος με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Η Πορτογαλία αύξησε την πίεσή της στη συνέχεια του παιχνιδιού αλλά όλες οι προσπάθειές της κόβονταν πριν γίνουν επικίνδυνες.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά ψάχνοντας το γκολ που θα έδινε στην μεν Πορτογαλία απόσταση ασφαλείας και θα έβαζε την Ισλανδία ξανά στο παιχνίδι.

Μόλις στο 50ο λεπτό οι Ισλανδοί έφτασαν στην ισοφάριση όταν ο Γκούντμουντσον έβγαλε μία συστημένη σέντρα, η οποία πέρασε από τους αμυντικούς της Πορτογαλίας, έφτασε στον Μπγιάρνασον, που με όμορφο γυριστό έφερε το ματς στα ίσια.

Ένα λεπτό μετά την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Γκερέιρο εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια της άμυνας των Ισλανδών, έκανε το σουτ αλλά ο Χάλντορσον εξουδετέρωσε την προσπάθειά του.

Εννιά λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης εκτέλεσε ένα φάουλ αρκετά έξω από την περιοχή της Ισλανδίας, με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Στο 77′ ο Κουαρέσμα τροφοδοτήθηκε ωραία από τον Αντρέ Γκόμες, δοκίμασε το σουτ αλλά ο πορτιέρο των Ισλανδών έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 81ο λεπτό ο Πέπε σηκώθηκε ψηλότερα από τους αντιπάλους του, πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

Τρία λεπτά μετά ο Νάνι έβγαλε τη σέντρα, ο Κριστιάνο πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά αλλά ο Χάλντορσον μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

Δευτερόλεπτα μετά η Ισλανδία έγινε απειλητική αλλά το σουτ του Φινμπόγκασον εξουδετερώθηκε από τον Ρουί Πατρίσιο.

Στον εναπομείναντα χρόνο μέχρι την λήξη δεν άλλαξε κάτι ριζικά και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας και την Πορτογαλία να κάνει μία μεγάλη γκέλα στην πρεμιέρα της.