Κασεμίρο: «Όταν έφυγα από τη Ρεάλ ο Αντσελότι έκλαιγε και ο Πέρεθ δε μου μιλούσε»!
Γιουβέντους: Η νίκη στη δίκη του Ρονάλντο… σώζει τον Αλέγκρι!
Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Home Page

Έπαιξαν με την φωτιά και κάηκαν

Η Κροατία ερχόταν φορτσάτη από τη νίκη επί της Τουρκίας αλλά την πάτησε από δική της απροσεξία και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στους Τσέχους, οι οποίοι ισοφάρισαν με το Νέτσιντ στο 90+3.

Σε ένα άκρως ενδιαφέρον παιχνίδι η Τσεχία αναμετρήθηκε με την Κροατία με στόχο το τρίποντο που θα έβαζε τους μεν Τσέχους στο κόλπο της πρόκρισης και θα έδινε στους δε Κροάτες το εισιτήριο της επόμενης φάσης.

Παρά όμως την ανωτερότητα της Κροατίας, η Τσεχία κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας και να κρατηθεί ζωντανή στην υπόθεση πρόκριση χάρη σε γκολ του Νέτσιντ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Το μέχρι τότε σκορ είχαν διαμορφώσει οι Πέρισιτς (37′), Ράκιτιτς (59′) και Σκόντα (76′).

Στον αγωνιστικό χώρο μπήκαν καλύτερα οι Κροάτες, βρήκαν γρήγορα τα πατήματά τους στο χορτάρι και έψαξαν από νωρίς το γκολ που θα τους έβαζε σε θέση οδηγού στον αγώνα.

Μόλις στο 2′ λοιπόν ο Μάριο Μάτζουκιτς βρέθηκε μόνος στην αντίπαλη περιοχή, έκανε ένα δυνατό σουτ αλλά ο Πετρ Τσεχ ήταν σε ετοιμότητα και κράτησε το μηδέν.

Στο 8′ και πάλι η Κροατία, αυτή τη φορά με δράστη τον Μπαντέλι έγινε επικίνδυνη όταν ο παίκτης της Φιορεντίνα τροφοδοτήθηκε όμορφα από τους συμπαίκτες του, έκανε το σουτ αλλά χωρίς επιτυχία.

Η πίεση της Κροατίας συνεχίστηκε και στο 20′ ο Μάτζουκιτς πήρε την κεφαλιά αλλά ο Πετρ Τσεχ έδειξε και πάλι τα ρεφλέξ του.

Δευτερόλεπτα αργότερα ο Πέρισιτς προσπάθησε να γίνει απειλητικός αλλά ο Τσέχος κίπερ ήταν και πάλι παρών.

Ο ίδιος παίκτης έγινε εκ νέου επικίνδυνος τέσσερα λεπτά μετά ο Τσεχ κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι εξουδετερώνοντας την προσπάθεια του παίκτη της Ίντερ.

Στο 37′ οι Κροάτες απείλησαν ξανά αλλά και πάλι ο πορτιέρο της Άρσεναλ είπε «όχι» αυτή τη φορά στον Ιβάν Ράκιτιτς.

Μόλις κάποια δευτερόλεπτα μετά ο Πέρισιτς ολοκλήρωσε μία κούρσα με ιδανικό τρόπο και με ωραίο σουτ νίκησε τον Τσεχ για το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Βίντα έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο μέρος οι ισορροπίες δεν άλλαξαν με την Κροατία να μπαίνει φουριόζα ψάχνοντας το γκολ που θα της έδινε ακόμα περισσότερο… αέρα και αυτό ήρθε στο 59′ όταν ο Μπρόζοβιτς βρήκε όμορφα τον Ράκιτιτς και εκείνος με υπέροχο τελείωμα έκανε το 2-0.

Στο 63′ ο Μάτζουκιτς βρέθηκε ακόμη μία φορά αφύλαχτος αλλά ο Τσεχ του αρνήθηκε το γκολ.

Τρία λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης έκανε ένα πολύ όμορφο βολέ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε λίγο άουτ.

Στο 76′ ήρθε η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία των Τσέχων που μετατραπηκε σε γκολ όταν ο Ροσίτσκι βρήκε ωραία τον Σκόντα και ο τελευταίος με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Στο 80′ ο Μπρόζοβιτς ανέβηκε και πάλι με προϋποθέσεις έκανε το σουτ αλλά η προσπάθειά του κόπηκε από τους αμυντικούς της Τσεχίας.

Επτά λεπτά μετά το παιχνίδι διακόπηκε λόγω έντασης που προκλήθηκε στον αγωνιστικό χώρο με κροτίδες που έπεσαν στο γήπεδο αλλά συνεχίστηκε άμεσα.

Η Τσεχία εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο την αναταραχή που επικράτησε και με εκτέλεση πέναλτι του Νέτσιντ στο 90+3 έκλεψε τον βαθμό της ισοπαλίας μέσα από τα χέρια των Κροατών και ελπίζει ακόμα στην πρόκριση.