«Στημένο» το πέναλτι του Κόβασιτς: Ο Ρούντιγκερ τον… έδωσε στεγνά! (vid)
«Επίθεση στην οικογένεια του Ασένσιο» – Τραγικό σκηνικό στην Βαρκελώνη!
Ηχηρό μήνυμα Αρτέτα: «Ίσως μας πάρει και δέκα χρόνια! Τώρα ζητάμε στήριξη»
Ανρί: «Δίκαια πέρασε η Ρεάλ! Για αυτό πήρε την πρόκριση…»
Το μήνυμα του Μίλερ στη Ρεάλ: «Σε περιμένω… για ματσάρες!» (vid)
Χάαλαντ «φάντασμα» – Τον μηδένισε η Ρεάλ με στατιστικά… για κλάματα! (pic)
Ο Ντάιερ γλεντάει την Άρσεναλ: «Πόσο γούσταρα που την πέταξα εκτός…» (vid)
Κάραγκερ… κράζεις: «Ρεάλ, δεν είσαι η καλύτερη! Είσαι όμως η πιο τυχερή»
H Γιουνάιτεντ στέλνει τον Γκρίνγουντ… σούμπιτο στην Ιταλία
Ρώσος δημοσιογράφος «έλιωσε» στα γέλια στην εκτέλεση πέναλτι του Μπερνάρντο Σίλβα (vid)
Έγραψε ιστορία ο Νόιερ – Περισσότερα clean sheets από κάθε άλλον στο Champions League (stats)
«Η Μπαρτσελόνα κινείται μυστικά για την απόκτηση του Ντιμπάλα»
Αντσελότι: «Μας πίεσε πολύ η Σίτι, δεν θα πεθάνει ποτέ η Ρεάλ Μαδρίτης»
H UEFA… ζει και αναπνέει για το σενάριο Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαπέ
Κόπα Αμέρικα

Πήρε τα Β-ι-άργκας της και περιμένει την Κολομβία

Η Χιλή ισοπέδωσε το Μεξικό με το επιβλητικό 7-0 και προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση του Κόπα Αμέρικα.

Σε ένα παιχνίδι που έδειχνε ότι θα… πέσουν κορμιά, εν τέλει μετατράπηκε σε παράσταση για ένα ρόλο αφού η Χιλή διέσυρε με 7-0 το Μεξικό και προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση του Κόπα Αμέρικα.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βάργκας που πέτυχε τέσσερα τέρματα η Χιλή «πάτησε» το Μεξικό και έδειξε τις ορέξεις της για την συνέχεια της διοργάνωσης με τους οργανωτές της, Σάντσεζ και Βιδάλ να δίνουν ρέστα στο γήπεδο.

Στον αγωνιστικό χώρο η Χιλή μπήκε δυναμικά, βρήκε αμέσως τα πατήματά της στο χορτάρι και έψαξε το γκολ που θα την έβαζε σε ρόλο οδηγού στο παιχνίδι.

Έτσι μόλις στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης ο Πουχ εκμεταλλεύθηκε την ολιγωρία στην άμυνα του Μεξικού και με κοντινό πλασέ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Το Μεξικό αιφνιδιάστηκε αρκετά από το γρήγορο γκολ της Χιλής, προσπάθησε να επανέλθει αλλά χωρίς επιτυχία μιας και οι αντίπαλοί τους είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Στο 37′ ο Βάργκας διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του αλλά το γκολ του ακυρώθηκε αφού υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Επτά λεπτά μετά ο Σάντσεζ κινήθηκε απειλητικά, βρήκε όμορφα τον Βάργκας και ο τελευταίος νίκησε τον Οτσόα για το 2-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, με την Χιλή να φτάνει στο 3-0 όταν ο Βιδάλ τροφοδότησε τον Σάντσεζ και εκείνος με όμορφο χαμηλό σουτ σκόραρε για την ομάδα του.

Τρία λεπτά μόλις μετά οι Χιλιανοί έφτασαν ακόμα σε ένα γκολ όταν ο άσος της Άρσεναλ βρήκε εξαιρετικά τον Βάργκας και εκείνος νίκησε ξανά τον Οτσόα για το 4-0.

Οι ρυθμοί δεν έπεσαν και στο 57′ ο Βάργκας ήταν στο κατάλληλο μέρος, την κατάλληλη στιγμή και εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία της άμυνας των Μεξικανών έκανε το 5-0.

Η Χιλή εξακολούθησε να απειλεί και στο 74′ ο Βάργκας πέτυχε το τέταρτο του γκολ και το 6-0 της ομάδας του.

Το Μεξικό έκανε την πρώτη του αξιόλογη φάση στο 77′ όταν ο Τσιτσαρίτο τροφοδοτήθηκε ωραία από τους συμπαίκτες του αλλά δεν ολοκλήρωσε την προσπάθειά του αφού κόπηκε από τους αμυντικούς της Χιλής.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Βιδάλ βρήκε όμορφα τον Πουχ και εκείνος νίκησε με όμορφο τρόπο τον Οτσόα κάνοντας το 7-0.

Στον εναπομείναντα χρόνο μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι ριζικά και η Χιλή πέρασε με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο στην επόμενη φάση του Κόπα Αμέρικα.