Η Μπάγερν Μονάχου θέλει ξανά στον πάγκο της τον Νάγκελσμαν!
Η Τσέλσι διέσυρε την Έβερτον, με ιστορική εμφάνιση από τον Κόουλ Πάλμερ! (vid)
Πλησιάζει το τέλος ενός θρύλου: Ο Μίλερ ετοιμάζεται για απόσυρση!
Τσέλσι: Ο Πάλμερ ολοκληρώνει το χατ-τρικ με ιδανικό σκάψιμο – Σκοράρει και ο Τζάκσον! (vids)
Γκολάρα του Πάλμερ, ο οποίος με «δίμπαλο» καθαρίζει την Έβερτον! (vids)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ο Τεν Χαγκ σκέφτεται να κάνει «πειράματα» στο Κύπελλο!
Προπονητής της Ρεάλ συνεχάρη τον Αλόνσο για το ιστορικό τρόπαιο! (pic)
Η τεχνολογία μίλησε – Ο «υπολογιστής» αποκάλυψε τον πρωταθλητή της Premier League!
Ο Τσάβι… νευρίασε: «Έλεος! Παίζουμε μια πρόκριση, μην ασχολείστε με μένα»
Mάντσεστερ Σίτι, Άρσεναλ, Λίβερπουλ: Κι εγώ που ζω σε Déjà Vu!
Ο Νέβιλ γλεντάει τον Κλοπ: «Τόσο μπορούν, τόσο παίζουν! Δες το ρόστερ…»
Κριστιάνο: Το είχε βάλει από το σπίτι του – Η ΓΚΟΛΑΡΑ που κέρδισε το βραβείο Πούσκας (vid)
Team Of the Week: Η ενδεκάδα φόβητρο της αγωνιστικής – Σκέτη τρέλα και… υπόκλιση (vid)
«Αυτός φταίει για την ήττα της Άρσεναλ» – Νέβιλ και Μέρσον… τα έχωσαν!
Ρεάλ, μια γροθιά – Οι δύο τραυματίες θέλουν να πάνε στο Μάντσεστερ για την πρόκριση!
Home Page

Έκρυψε τη μπάλα για ένα ημίχρονο (vid)

H εθνική Ισπανίας πάτησε το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και επιβλήθηκε του Λίχτενστάιν με 8-0 στο πλαίσιο των προκριματικών του Mudial του 2018.

Στο εναρκτήριο παιχνίδι των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2018 η εθνική Ισπανίας υποδέχτηκε το αδύναμο Λίχτενστάιν. H “ρόχα” αν και παρουσιάστηκε αγνώριστη στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο 45λεπτο διέλυσε την αντίπαλο της βγάζοντας εξαιρετικές συνεργασίες μέσα στο γήπεδο με το τελικό 8-0 να έρχεται φυσιολογικά για το σύνολο του Γιούλεν Λοπετέγκι, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στον πάγκο της εθνικής Ισπανίας.

Όπως ήταν αναμενόμενο η “ρόχα” είχε κλέισε στα καρέ του το Λίχτενστάιν με αποτέλεσμα μόλις στο 10ο λεπτό από μία στημένη φάση ο Ντιέγκο Κόστα να πηδήξει ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά να ανοίξει το σκορ.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δυσκολευόντουσαν να δημιουργήσουν φάσεις με τον Ντιέγκο Κόστα να χάνει πολλά κοντρόλ και το Βιτόλο να κάνει αρκετά λάθη όταν γινόταν κάτοχος της μπάλας. Η δεύτερη καλή στιγμή του αγώνα πραγματοποιήθηκε στο τέλος του πρώτου 45λεπτου με τον Σερχιο Μπουσκέτς μετά από μία ολιγωρία στην μεγάλη περιοχή να σουτάρει αλλά η μπάλα που είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα να κοντράρει στον Βιτόλο, ο οποίος ήταν εκτεθειμένος.

Οι Ισπανοί έδειξαν εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε πέντε λεπτά ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 4-0. Αρχικά, ο Σέρχι Ρομπέρτο με άψογο τελείωμα και στη συνέχεια οι Σίλβα και Βιτόλο μετά από δύο υπέροχες ομαδικές ενέργειες ήταν οι σκόρερ των τερμάτων,

Οι “φούριας ρόχας” δεν επρόκειτο να αφήσουν το πόδι από το γκάζι και μετά από διπλή προσπάθεια του Ντιέγκο Κόστα έγραψαν το 5-0. Ο Άλβαρο Μοράτα σημείωσε τα επόμενα δύο τέρματα του αντιπροσωπευτικού του συγκροτήματος, αρχικά με προσωπική ενέργεια στο 82′ και στη συνέχεια ένα λεπτό αργότερα με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής το οποίο δεν μπλόκαρε ο γκολκίπερ.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Νταβίντ Σίλβα μετά από υπέροχη κάθετη πάσα του Νολίτο διαμόρφωσε το τελικό 8-0 χαρίζοντας έτσι τους τρεις βαθμούς στην εθνική Ισπανίας, η οποία ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Mudial.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής η Ιταλία επιβλήθηκε εκτός έδρας του Ισραήλ με 3-1 χάρη στα τέρματα των Πελέ, Καντρέβα (με πέναλτι) και Ιμόμπιλε. Για το Ισραήλ το σκορ είχε μειώσει σε 2-1 με μία υπέροχη λόμπα ο Μπεν Χαίμ.

Φινλανδία-Κόσοβο:1-1

Испания - Лихтенштейн 8-0 (5 сентября 2016 г, отборочный турнир Чемпионата мира 2018) от Независимый спорт на Rutube.

ΑΦΜ: 801539091

Αριθμός Γ.Ε.Μ.Η: 158754938000

Έδρα: Κρέμου, 137. Καλλιθέα