Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Εθνικές Ομάδες

Τεσσάρα η Ουρουγουάη, δύσκολα το Περού, σκόνταψε η Χιλή (vids)

Εύκολα επικράτησε με 4-0 η Ουρουγουάη της Παραγουάης, στο... νήμα κέρδισε το Περού ενώ η Χιλή άφησε βαθμούς με την Βολιβία.

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ-ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ

Καμία αντίσταση δεν προέβαλε στους Ουρουγουανούς οικοδεσπότες η Παραγουάη, η οποία και ηττήθηκε με το βαρύ αλλά δίκαιο 4-0 μέσα στο Μοντεβιδέο.

Η Ουρουγουάη ξεκίνησε ιδανικά μιας και ήδη από το πρώτο ημίχρονο προηγείτο με 3-0, με τον χορό των γκολ να ανοίγει στο 18′ από τον Καβάνι.

Οι γηπεδούχοι ανέβαζαν στροφές και στο 42′ έφτασαν και σε δεύτερο γκολ με τον Ροντρίγκεζ να εκμεταλλεύεται την μεταβίβαση του Ραμίρες ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λουίς Σουάρεζ ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 3-0.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξαν πολλά, με τους Ουρουγουανούς να συνεχίζουν τον… μονόλογο και να καταφέρνουν στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης να δίνουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους χάρη σε τέρμα που σημείωσε και πάλι ο Έντισον Καβάνι.

ΧΙΛΗ-ΒΟΛΙΒΙΑ

Σε ένα επίσης σπουδαίο παιχνίδι η Χιλή δεν κατέφερε να κάμψει την αντίσταση της Βολιβίας, η οποία έξυπνα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας, υποχρεώνοντας τους Χιλιανούς να μείνουν στο «μηδέν».

ΠΕΡΟΥ-ΕΚΟΥΑΔΟΡ

Το Περού δεν είχε την ίδια τύχη με την Χιλή, αφού χάρη σε γκολ του Τάπια στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης επικράτησε του Εκουαδόρ με 2-1 και πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο για τα προκριματικά.

Το σκορ ως τότε είχε διαμορφωθεί χάρη στο πέναλτι του Κουέβα που έδωσε στο 19′ το προβάδισμα στο Περού και το γκολ το Ακιλιέρ στο 31′ που ισοφάρισε για το Εκουαδόρ.