Ρεάλ: Σκοράρει ο Γκουλέρ στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός στη La Liga! (vid)
Ντε Ρόσι: «Δεν ήξερα τι έπρεπε να κάνω…»!
Ρεάλ Μαδρίτης: Κάθε καλοκαίρι χάνει τον αρχηγό της!
Λοιδορούν συνεχώς τον Ράσφορντ, έτσι αντιδρά ο Τεν Χαγκ!
Το πιστεύει ο Τούχελ: «Ο Γκνάμπρι θα παίξει με Ρεάλ και θα σκοράρει κιόλας»
Αϊντχόφεν

Ρόντα, τσάντα κι… Αϊτχόφεν

Η Αϊτχόφεν πέρασε σαν σίφουνας το εμπόδιο της Ρόντα, της οποίας και επικράτησε με 4-0 για το ολλανδικό Κύπελλο.

Σε ένα παιχνίδι για το Κύπελλο Ολλανδίας, η Αϊτχόφεν υποδέχθηκε στο «Φίλιπς Στέντιον» την Ρόντα με στόχο τη νίκη που θα της έδινε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού αλλά και την θετική ψυχολογία μιας και προερχόταν από δύο συνεχείς ήττες από Φέγενορντ και Ατλέτικο Μαδρίτης. Εν τέλει η PSV κατάφερε να πάρει τη νίκη και μάλιστα με το εμφατικό 4-0 χάρη σε γκολ των Πρόπερ, Περέιρο και Ναρσίνγκ.

Στον αγωνιστικό χώροι οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι, βρήκαν γρήγορα τα πατήματά τους στο χορτάρι και κυνήγησαν το γκολ που θα τους έβαζε σε ρόλο οδηγού στο παιχνίδι από νωρίς.

Η Ρόντα δεν μπορούσε να αναπτυχθεί και αρκέστηκε στο να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του Ντε Βίντερ προκειμένου να μην μπορεί να δημιουργήσει φάσεις η PSV.

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση της Αϊτχόφεν μέχρι το 25′ όταν και ο Πρόπερ με ωραίο τελείωμα νίκησε τον κίπερ της Ρόντα και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Δέκα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους όταν ο Περέιρο χρίστηκε σκόρερ και έβαλε και εκείνος το όνομά του στον πίνακα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ που θα «κλείδωνε» τη νίκη για την Αϊτχόφεν και από την άλλη θα έβαζε την Ρόντα ξανά στο παιχνίδι.

Εν τέλει το γκολ αυτό πέτυχαν οι γηπεδούχοι όταν στο 60′ ο Πρόπερ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα γράφοντας το 3-0 υπέρ της Αϊτχόφεν.

Η PSV όμως δεν έμεινε εκεί και στο 77′ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Ναρσίνγκ.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα και η Αϊτχόφεν έφυγε νικήτρια με το επιβλητικό αυτό 4-0 επί της Ρόντα.