ΕΠΙΣΗΜΟ: Για πάντα στην Άστον Βίλα ο Έμερι – Υπέγραψε νέο τρελό συμβόλαιο! (vid)
Αντεπίθεση Τεν Χαγκ: «Ντροπή σας! Ναι ρε, πειράζει που πανηγυρίσαμε;» (vid)
Μπαρτσελόνα: Τα τρία «μεγάλα» ονόματα για τον πάγκο – Έτσι πάει για… αυτοκρατορία!
Ο Τσαλχάνογλου έβαλε τα κλάματα για το Scudetto της Ίντερ μέσα στο Σαν Σίρο (vid)
Μπαρτσελόνα: Στέλνει στην έξοδο τον Αραούχο με… τρόπο
Πήρε ανάποδες ο Μαρινάκης και μηνύει τον Γκάρι Νέβιλ
Βγαίνει από τη «ναφθαλίνη» ο Ντε Χέα και επιστρέφει στη La Liga
Αϊντχόφεν

Κλείνει… σπίτια η Αϊντχόφεν

Ακόμη μία νίκη εκτός έδρας για την Αϊντχόφεν που επιβλήθηκε της Εξελσιόρ με σκορ 3-1.

Σε ένα παιχνίδι που η Αϊντχόφεν ήθελε να συνεχίσει τα καλά της αποτελέσματα, φιλοξενήθηκε από την Εξελσιόρ στο «Βούντεσταϊν» στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Eredivisie και επικράτησε με σκορ 3-1

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες μπήκαν ισορροπημένα, βρήκαν σχετικά γρήγορα τα πατήματά τους στο χορτάρι και έψαξαν το γκολ που θα τις έβαζε σε θέση οδηγού στο παιχνίδι.

Η Αϊτχόφεν ανέβασε στροφές και προσπάθησε να δημιουργήσει οργανωμένα προσπάθειες για γκολ, το οποίο εν τέλει ήρθε στο 21ο λεπτό όταν ο Ράμσελααρ βρήκε τον Νάρσινγκ και εκείνος με την σειρά του νίκησε τον Μούιτερς για το 1-0.

Η απάντηση των γηπεδούχων δεν άργησε να έρθει και μόλις πέντε λεπτά μετά η Εξελσιόρ κέρδισε πέναλτι και ο Μπρούινς το μετέτρεψε σε γκολ ισοφαρίζοντας για την ομάδα του.

Η Αϊτχόφεν δεν το έβαλε κάτω και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων αιφνιδίασε τους γηπεδούχους πετυχαίνοντας και δεύτερο γκολ με σκόρερ αυτή τη φορά τον Ντε Γιονγκ.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και σημείωσαν ακόμη ένα γκολ με τον Προύπερ στο 83′ που ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΓΙΑΞ-ΤΣΒΟΛΕ

Στο «Άμστερνταμ Αρίνα», ο Άγιαξ διέσυρε την Τσβόλε με 5-1 παρά το γεγονός μάλιστα ότι είχε βρεθεί πίσω στο σκορ από το 4ο λεπτό μόλις.

Στον αγωνιστικό χώρο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν δίχτυ όταν ο Τόμας βρήκε τον Μπράμα και εκείνος νίκησε τον Ονάνα για το 1-0.

Η απάντηση του Αίαντα ήταν άμεση και στο 8′ ο Σάντσες έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ωραίο τελείωμα έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Ο ίδιος παίκτης στο 38′ ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του όταν μετά από πάσα του Ζίγεχ νίκησε τον Φαν Ντε Χαρτ και έκανε το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος, ο Άγιαξ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του όταν μέσα σε δέκα λεπτά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-1.

Ο Ντόλμπεργκ ξεκίνησε στο 55′, ο Τραορέ έγραψε το 4-1 στο 59′ και στο 64′ ο Ντόλμπεργκ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 5-1.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι την συμπλήρωση των 90′ και ο Άγιαξ πήρε μία σπουδαία νίκη για το ολλανδικό πρωτάθλημα.