ΕΠΙΣΗΜΟ: Για πάντα στην Άστον Βίλα ο Έμερι – Υπέγραψε νέο τρελό συμβόλαιο! (vid)
Αντεπίθεση Τεν Χαγκ: «Ντροπή σας! Ναι ρε, πειράζει που πανηγυρίσαμε;» (vid)
Μπαρτσελόνα: Τα τρία «μεγάλα» ονόματα για τον πάγκο – Έτσι πάει για… αυτοκρατορία!
Ο Τσαλχάνογλου έβαλε τα κλάματα για το Scudetto της Ίντερ μέσα στο Σαν Σίρο (vid)
Μπαρτσελόνα: Στέλνει στην έξοδο τον Αραούχο με… τρόπο
Πήρε ανάποδες ο Μαρινάκης και μηνύει τον Γκάρι Νέβιλ
Βγαίνει από τη «ναφθαλίνη» ο Ντε Χέα και επιστρέφει στη La Liga
Ρόμα

Συνεχίζει το… βιολί της η Ρόμα!

Για τα καλά στο κόλπο του τίτλου της Serie A μπήκε η Ρόμα. Η ομάδα του Σπάλετι συνέτριψε με 4-1 το Παλέρμο και με την τρίτη διαδοχική της νίκη.

Για τα καλά στο κόλπο του τίτλου της Serie A μπήκε η Ρόμα. Η ομάδα του Σπάλετι συνέτριψε με 4-1 το Παλέρμο και με την τρίτη διαδοχική της νίκη, μείωσε στους δυο βαθμούς τη διαφορά της από τη πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Η Ρόμα ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι, χάνοντας την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της στο 14′ με τον Ελ Σαραουϊ. Η πίεση των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 31ο λεπτό, με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Έντιν Τζέκο και να ανοίγει το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη ουσιαστικά καλή τους στιγμή στο παιχνίδι, λίγο ήθελαν για να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως, η εκτέλεση φάουλ του Αλεσάντρο Ντιαμάντι πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Κάποια άλλη φάση δεν υπήρξε στο πρώτο μέρος, με το 1-0 να χωρίζει τις δυο ομάδες στην ανάπαυλα.

Η ομάδα του Σπαλέτι ξεκίνησε εντυπωσιακά στο δεύτερο μέρος. Στο 52′, λοιπόν, ο Λεάντρο Παρέδες με μια εξαιρετική εκτέλεση φαουλ, έγραψε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Σέζνι κράτησε τη διαφορά των δυο τερμάτων για την ομάδα του, όταν και απέκρουσε την εξαιρετική κεφαλιά του Αντέλκοβιτς. Για να φτάσουμε στο 68ο λεπτό, όπου ο Αλεσάντρο Φλορέντσι πάσαρε εξαιρετικά στον Έντιν Τζέκο και με τον Βόσνιο να τελειώνει τη φάση, να κάνει το 3-0 και να καθαρίζει ουσιαστικά το παιχνίδι.

Η ομάδα του Παλέρμο κατάφερε να μειώσει στο 80′ με τον Κουάισον και να προσπαθεί κάπως να μπει ξανά στο παιχνίδι, όμως, δυο λεπτά αργότερα, ο Ελ Σαραουϊ έκοψε τις… ορέξεις των φιλοξενουμένων κάνοντας το 4-1 που ήταν και το τελικό σκορ της συνάντησης.