Ρεάλ: Ο Αντσελότι ετοιμάζει… κόλπο πρόκρισης στην ενδεκάδα κόντρα στην Μπάγερν!
Πογέτ: «Δεν έχω καμία επαφή με την Εθνική Ελλάδος»!
Χατζηγιοβάνης: «Δύσκολο να ξεπεράσουμε τον αποκλεισμό της Εθνικής»!
Καν: «Μπράβο στην Μπάγερν και στον Τούχελ που με… τακτικάρες μας πήγε στα ημιτελικά»!
Κανσέλο: «Μετά τον αποκλεισμό από την Παρί ευχήθηκαν θάνατο στην αγέννητη κόρη μου»!
Κασεμίρο: «Όταν έφυγα από τη Ρεάλ ο Αντσελότι έκλαιγε και ο Πέρεθ δε μου μιλούσε»!
Γιουβέντους: Η νίκη στη δίκη του Ρονάλντο… σώζει τον Αλέγκρι!
Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Άγιαξ

Της ήρθε Κου-ι-τ…ί!

Άγιαξ και Φέγενορντ ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στο ντέρμπι κορυφής ενώ η Άλκμααρ έχασε στην έδρα της Γκρόνινγκεν.

Σε ένα παιχνίδι με αρκετό βαθμολογικό ενδιαφέρον και για τις δύο ομάδες, η Φέγενορντ υποδέχθηκε τον Άγιαξ στο «Ντε Κάιπ» για την δέκατη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Eredivisie. Ο Άγιαξ ήθελε πάση θυσία το τρίποντο της νίκης που θα τον έφερνε μία ανάσα από την πρώτη θέση, στην οποία έχει… στρογγυλοκαθίσει η γηπεδούχος, Φέγενορντ.

Στον αγωνιστικό χώρο, οι δύο ομάδες έπαιξαν αρκετά ισορροπημένα, βρήκαν σταδιακά τα πατήματά τους στο χορτάρι και κυνήγησαν το γκολ που θα τις έβαζε σε ρόλο οδηγού στο παιχνίδι. fegi

Στην περισσότερη διάρκεια του αγώνα, οι δύο ομάδες έπαιζαν αρκετά στρατηγικά, διατηρώντας κλειστούς τους διαδρόμους προς την περιοχή τους και προσπαθώντας ταυτόχρονα να δημιουργήσουν φάσεις με προϋποθέσεις μπροστά από τα καρέ του αντίπαλου γκολκίπερ.

Παρά το γεγονός ότι η Φέγενορντ είχε σχεδόν τις διπλάσιες ευκαιρίες να σκοράρει από την αντίπαλό της, το πρώτο ημίχρονο έληξε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται «κολλημένες» στο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αίαντας αύξησε λίγο τις «στροφές» του και κυνήγησε το γκολ που θα του έδινε κεφάλι στην αναμέτρηση.

Αυτό ήρθε στο 55′ όταν ο Βέλτμαν βρήκε όμορφα τον Ντόμπεργκ και εκείνος με την σειρά του τελείωσε ψύχραιμα την φάση για το 1-0. olk

Η απάντηση της Φέγενορντ άργησε αλλά ήρθε την κρίσιμη στιγμή, αφού ο Ντιρκ Κάιτ, βρέθηκε στο 85′ σε πλεονεκτική θέση και νίκησε τον αντίπαλο κίπερ για το 1-1.

Μέχρι το 90′ δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας με την Φέγενορντ να παραμένει πρώτη σε απόσταση ασφαλείας από τον Άγιαξ.

ΓΚΡΟΝΙΝΓΚΕΝ-ΑΛΚΜΑΑΡ

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Γκρόνινγκεν υποδέχθηκε την Άλκμααρ, της οποίας και επικράτησε σχετικά εύκολα με

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε μόλις στο 18′ ο Λίνσεν μετά από μεταβίβαση του Χάτεμπερ.

Η Άλκμααρ προσπάθησε να απειλήσει αλλά χωρίς επιτυχία και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ήρθε το 2-0 από τον Βαν Βιρτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα, με τα λεπτά να κυλούν ομαλά μέχρι την συμπλήρωση των 90′ και την Γκρόνινγκεν να φτάνει… περπατητά σε ένα πολύ σπουδαίο τρίποντο και την Άλκμααρ να υποχωρεί στην έκτη θέση της βαθμολογίας.