H Γιουνάιτεντ στέλνει τον Γκρίνγουντ… σούμπιτο στην Ιταλία
Ρώσος δημοσιογράφος «έλιωσε» στα γέλια στην εκτέλεση πέναλτι του Μπερνάρντο Σίλβα (vid)
Έγραψε ιστορία ο Νόιερ – Περισσότερα clean sheets από κάθε άλλον στο Champions League (stats)
«Η Μπαρτσελόνα κινείται μυστικά για την απόκτηση του Ντιμπάλα»
Αντσελότι: «Μας πίεσε πολύ η Σίτι, δεν θα πεθάνει ποτέ η Ρεάλ Μαδρίτης»
H UEFA… ζει και αναπνέει για το σενάριο Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαπέ
Λίβερπουλ: Στο Λονδίνο ο παιχταράς που θα διαδεχθεί τον Σαλάχ
Τα δύο παιδικά λάθη του Σάκα στο φινάλε του Μπάγερν – Άρσεναλ (vid)
Ρόντρι: «Είδα μόνο μια ομάδα στο γήπεδο, έπρεπε να περάσει η Σίτι»
Μπέλινγχαμ: «Δεν υπάρχει πίεση, ευθύνη και ευλογία να παίζεις για τη Ρεάλ Μαδρίτης»
Σίτι – Ρεάλ: Βασιλική εκδίκηση, αποκαθήλωση της πρωταθλήτριας Ευρώπης! (vid)
Στα ημιτελικά η Μπάγερν στο καναβάτσο η Άρσεναλ! (vid)
Σίτι – Ρεάλ: Ο Ντε Μπρούιν «χτυπά» και επαναφέρει τις ισορροπίες! (vid)
Μπάγερν – Άρσεναλ: Κεφαλιά… δυναμίτης του Κίμιχ και 1-0! (vid)
Σίτι – Ρεάλ: Λογομαχία Γκρίλις με Βινίσιους για… θέατρο του Άγγλου! (vid)
Γιουβέντους

Ο Κι(ε)βο-ς ερρίφθη!

Η Γιουβέντους τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Κιέβο αλλά κατάφερε να δραπετεύσει με τη νίκη επικρατώντας με 2-1.

Σε ένα παιχνίδι όπου η Γιουβέντους ήθελε πάση θυσία τη νίκη για να διατηρηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας της Serie A, η Κιέβο υποδέχθηκε την «Μεγάλη Κυρία» για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Τη νίκη κατάφερε έστω και περιπετειωδώς να πάρει η Γιουβέντους που επικράτησε των αντιπάλων της με 2-1.

Στον αγωνιστικό χώρο, οι δύο ομάδες μπήκαν ισορροπημένα, έψαξαν να βρουν τα πατήματά τους στο χορτάρι και να δημιουργήσουν οργανωμένα φάσεις για να απειλήσουν την αντίπαλη άμυνα.

Η Γιουβέντους πήρε σταδιακά τον έλεγχο του αγώνα και εδραίωσε την υπεροχή της στο γήπεδο, περιορίζοντας στο μισό του γηπέδου την Κιέβο, που προσπαθούσε εναγωνίως να κρατήσει αδιάσπαστη την άμυνά της.

Στο 28′ ο Μάντζουκιτς έκανε μία όμορφη προσπάθεια, έφτασε σε απόσταση βολής αλλά το σουτ που έκανε πέρασε αρκετά πάνω από την εστία του Στέφανο Σορεντίνο.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Σάντρο κινήθηκε απειλητικά, τροφοδότησε τον Μάντζουκιτς και εκείνος με την σειρά του «έπιασε» την κεφαλιά που όμως πέρασε λίγο άουτ.

Η Γιουβέντους δεν έριξε στροφές και στο 42′ έφτασε μία ανάσα από το γκολ αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Γκονζάλο Ιγκουαΐν απέκρουσε σταθερά ο κίπερ της Κιέβο, διώχνοντας την μπάλα και τον κίνδυνο.

Τα γκολ που έλειψαν από το πρώτο ημίχρονο ήρθαν στο δεύτερο, με τον Μάριο Μάντζουκιτς να βρίσκει δίχτυα στο 53′ όταν εκμεταλλευόμενος την πάσα του Κουαδράδο νίκησε τον Σορεντίνο και έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Η Κιέβο ανέβασε στροφές και κατάφερε να κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Λιχτσάινερ με τον Πελισιέ να μην αστοχεί από τα έντεκα βήματα και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια.

Η «Βέκια Σινιόρα» όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 75ο λεπτό ο Μίραλεμ Πιάνιτς ανέλαβε να εκτελέσει ένα φάουλ, «πυροβολώντας» τον κίπερ των γηπεδούχων και κάνοντας το 2-1 για την ομάδα του.

Η Γιουβέντους θα μπορούσε να διευρύνει κι άλλο τον δείκτη του σκορ αλλά τόσο ο Κουαδράδο όσο και ο Πιάνιτς δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα στις προσπάθειές τους.

Μέχρι την συμπλήρωση των 90′ δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Γιουβέντους πήρε το πολύτιμο τρίποντο που την κράτησε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.