Ρεάλ: Ο Αντσελότι ετοιμάζει… κόλπο πρόκρισης στην ενδεκάδα κόντρα στην Μπάγερν!
Πογέτ: «Δεν έχω καμία επαφή με την Εθνική Ελλάδος»!
Χατζηγιοβάνης: «Δύσκολο να ξεπεράσουμε τον αποκλεισμό της Εθνικής»!
Καν: «Μπράβο στην Μπάγερν και στον Τούχελ που με… τακτικάρες μας πήγε στα ημιτελικά»!
Κανσέλο: «Μετά τον αποκλεισμό από την Παρί ευχήθηκαν θάνατο στην αγέννητη κόρη μου»!
Κασεμίρο: «Όταν έφυγα από τη Ρεάλ ο Αντσελότι έκλαιγε και ο Πέρεθ δε μου μιλούσε»!
Γιουβέντους: Η νίκη στη δίκη του Ρονάλντο… σώζει τον Αλέγκρι!
Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Γιουβέντους

Δεν αφήνει το πόδι από το γκάζι η Γιούβε!

Συνεχίζει ακάθεκτη η Γιουβέντους, καθώς με την νίκη της με 3-0 απέναντι στην Πεσκάρα, έφτασε τις τέσσερις διαδοχικές στη Serie A και κράτησε μακριά τους διώκτες της. Κεντίρα, Μάτζουκιτς και Ερνάνες τα γκολ για τους Γιουβεντίνους.

Η Γιουβέντους υποδέχτηκε στο Τορίνο την Πεσκάρα, με σκοπό να συνεχίσει το νικηφόρο σερί της στην Serie A και να κρατήσει τη διαφορά της από τους διώκτες της σε υψηλά επίπεδα. Από την άλλη, η Πεσκάρα είχε τέσσερις σερί ήττες και είχε ως στόχο την μεγάλη έκπληξη ή έστω μια αξιοπρεπή και μαχητική εμφάνιση.

Το ματς:

Η Γίούβε ξεκίνησε από νωρίς να ασκεί πίεση στην άμυνα της Πεσκάρα, έχοντας -όπως αναμενόταν- πολύ υψηλά επίπεδα κατοχής μπάλας. Ευκαιρία, όμως, δεν μπορούσε να κάνει η ομάδα του Αλέγκρι. Δεν έφτανε αυτό λοιπόν στον κόουτς της Γιουβέντους, καθώς ο τραυματισμός του Λιχστάινερ στο 25′(τον αντικατέστησε ο Κουαδράδο) ήρθε… και έδεσε.

Σιγά-σιγά η Γιούβε άρχισε να ανεβάζει στροφές και στο 36′, στην πρώτη της ουσιαστικά μεγάλη φάση για το πρώτο μέρος, ο Σάμι Κεντίρα άνοιξε το σκορ με σουτ από τη μεγάλη περιοχή. Από κι έπειτα δεν υπήρξε κάτι ιδιαίτερο, με το 1-0 να είναι το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, με τον Γκονσάλο Ιγκουαϊν στο 53′ να βρίσκει ένα δυνατό σουτ το οποίο τράνταξε το δεξί δοκάρι του Μπιτσάρι. Δέκα λεπτά αργότερα, όμως, ο Μάριο Μάτζουκιτς μετά από κεφαλιά πάσα του Κέντρίρα, “έγραψε” το 2-0 για τη Γιουβέντους και “καθάρισε” το ματς.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, η Γιούβε έφτασε και σε τρίτο τέρμα λίγα λεπτά αργότερα (69′), με τον Ερνάνες να εξαπολύει ένα δυνατό σουτ από απόσταση, για να κάνει το 3-0 για την ομάδα του. Τα επόμενα λεπτά μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τις δυο ομάδες να μην πραγματοποιούν κάποια άλλη φάση και το 3-0 να είναι το τελικό σκορ του αγώνα.