Μπάγερν Μονάχου: Η UEFA τιμωρεί τους οπαδούς της και η Ρεάλ… χαμογελάει
H πανηγυρική selfie του Μαρινάκη με τα τρία δάχτυλα μέσα στην Πόλη (pic)
Αλλάζει στάση η Μπαρτσελόνα με Αραούχο – Το ποσό που ξετυλίγει τη μεταγραφή
Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Λάτσιο

Φτου να μην σε ματιάσουμε ρε Λάτσιο!

Με νίκες συνέχισαν Λάτσιο και Φιορεντίνα που επικράτησαν των Τζένοα και Έμπολι αντίστοιχα.

Σε ένα ενδιαφέρον από βαθμολογικής και αγωνιστικής άποψης παιχνίδι, η Λάτσιο υποδέχθηκε στο «Ολίμπικο» την Τζένοα για την 13η αγωνιστική της Serie A και κατάφερε να πάρει τους τρεις πόντους της νίκης που την «πέταξαν» στην τρίτη θέση όπου και ισοβαθμεί με την Μίλαν.

Η Τζένοα από την άλλη παρέμεινε στην 12η θέση της βαθμολογίας χάνοντας ωστόσο πολύτιμο έδαφος στο κυνήγι της πρώτης οκτάδας.

Στον αγωνιστικό χώρο, οι «λατσιάλι» ήταν τα… αφεντικά στην περισσότερη διάρκεια του ματς και μόλις στο 11′ ευτύχησαν να προηγηθούν όταν ο Άντερσον εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια των αμυντικών της Τζένοα και έκανε το 1-0.

Η Λάτσιο δεν έριξε ρυθμούς και θα μπορούσε να φτάσει στο 2-0 το οποίο δεν ήρθε στο 21 από τον Ιμόμπιλε που σπατάλησε μία μεγάλη ευκαιρία.

Οι Γενοβέζοι αύξησαν την πίεσή τους και στο 52′ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια όταν ο Οκάμπος έγινε κάτοχος της μπάλας, έκανε και το σουτ και νίκησε τον κίπερ των γηπεδούχων.

Η χαρά όμως της Τζένοα κράτησε μόλις πέντε λεπτά αφού στο 57′ η Λάτσιο κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μπίλια για το 2-1.

Στο 65′ ο Παρόλο αστόχησε από πλεονεκτική θέση στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι για να έρθει δευτερόλεπτα μετά ο Ουάλας να τελειώσει την φάση για το 3-1.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα και έτσι η Λάτσιο πήρε το πολύτιμο τρίποντο της νίκης.

ΕΜΠΟΛΙ-ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Στο «Κάρλο Καστελάνι» η Φιορεντίνα επικράτησε εύκολα με 4-0 της Έμπολι και πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο που την έφερε στην 7η θέση μόλις 4 βαθμούς μακριά από την ευρωπαϊκή πεντάδα.

Από την άλλη η Έμπολι δεν απομακρύνθηκε από την ζώνη του υποβιβασμού, μένοντας μόλις τρεις βαθμούς ψηλότερα από την 18η Πεσκάρα.

Τον χορό των γκολ άνοιξε στο 27′ ο Μπερναρντέσκι, γκολ που ήρθε κόντρα στην ροή του αγώνα, στον οποίο είχε μπει δυναμικά η Έμπολι.

Στη συνέχεια οι ρυθμοί έπεσαν με το 2-0 να γίνεται δύο λεπτά μετά την ανάπαυλα χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ίλισιτς.

Στο 61′ τρίτωσε το… κακό για τους γηπεδούχους μιας και ο Μίλιτς βρήκε όμορφα τον Μπερναρντέσκι και εκείνος με ωραίο τελείωμα έκανε το 3-0.

Έξι λεπτά μετά ο Βαλέρο τροφοδότησε εξαιρετικά τον Ίλισιτς και αυτός με ωραίο σουτ νίκησε τον αντίπαλο κίπερ για το 4-0.

Μέχρι την συμπλήρωση των 90′ δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα και έτσι οι «βιόλα» έφυγαν με ψηλά το κεφάλι από την έδρα της Έμπολι.