Ξέσπασε η Αϊτχόφεν
Αϊντχόφεν

Εύκολη και σημαντική νίκη για την Αϊτχόφεν.

26.11.2016 | 22:47

Μία πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Αϊτχόφεν στο «Φίλιπς Στέντιομ» απέναντι στην Ντε Χάαγκ και διατηρήθηκε σε απόσταση αναπνοής από τον δεύτερο Άγιαξ και κατ’ επέκταση την πρωτοπόρο Φέγενορντ.

Η PSV απείχε από τις νίκες ένα μήνα περίπου μετρώντας 2 ήττες και 2 ισοπαλίες εντός και εκτός συνόρων αλλά επέστρεψε στα… τρίποντα χάρη στο ξέσπασμα που έκανε κόντρα στους «πελαργούς».

Στον αγωνιστικό χώρο, η Αϊτχόφεν πήρε το προβάδισμα μόλις στο 12ο λεπτό χάρη σε γκολ του Περέιρο, ο οποίος ευστόχησε στο πέναλτυ που κέρδισε η ομάδα του.

Οι ρυθμοί έπεσαν στη συνέχεια αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μέσα σε πέντε λεπτά «κλείδωσαν» τη νίκη με δύο πανομοιότυπες φάσεις, όπου ο Ζιντσένκο βρήκε τον Ντε Γιονγκ και εκείνος με ωραίο τελείωμα στο 50′ και το 55′ έκανε το 3-0.

Δύο λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπέγκελσντιτσκ.

Μέχρι το 90′ δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα και έτσι η PSV πήρε το πολύτιμο τρίποντο της νίκης.