Ρεάλ Μαδρίτης: Επιβραβεύει τον πιο αδικημένο της με νέο συμβόλαιο
Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Λέστερ

«Χ»αμένη και με την… βούλα!

Στο νήμα σώθηκε η Λέστερ που ισοφάρισε στο 90+4' και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας από την Μίντλεσμπρο (2-2).

Σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για να απομακρυνθούν από την επικίνδυνη ζώνη, η Λέστερ υποδέχθηκε την Μίνλεσμπρο στο «Κινγκ Πάουερ Στέντιουμ» για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Πρέμιερ Λιγκ.

Στον αγωνιστικό χώρο, οι δύο ομάδες μπήκαν ισορροπημένα, έψαξαν τα πατήματά τους στο χορτάρι και κυνήγησαν το γκολ που θα τις έβαζε από την αρχή σε ρόλο οδηγού στο παιχνίδι.

Αυτό το γκολ ήρθε αρκετά γρήγορα για την Μίντλεσμπρο, όταν μόλις στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης ευτύχησε να προηγηθεί χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Αλβάρο Νεγρέδο με ωραίο σουτ μετά από τροφοδότηση του Γκαστόν Ραμίρεζ.

Η Λέστερ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν αρκετά καλά κλεισμένους τους διαδρόμους προς την περιοχή τους.

Στο 31′ και ενώ οι «αλεπούδες» αύξαναν την πίεσή τους, ο Οκαζάκι έγινε κάτοχος της μπάλας, δοκίμασε το πόδι του αλλά η προσπάθειά του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τρία λεπτά μετά ο Τσέιμπερς χρησιμοποίησε το χέρι του μέσα στην περιοχή της Μίντλεσμπρο και ο ρέφερι της αναμέτρησης καταλόγισε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Ριγιάντ Μαχρέζ, που δεν αστόχησε και έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στο 43′ η Λέστερ έφτασε κοντά στο 2-1 αλλά το σουτ που δοκίμασε ο Τζέιμι Βάρντι πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μίντλεσμπρο επανέκτησε τον έλεγχο της κυκλοφορίας και προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις με προϋποθέσεις κοντά στην περιοχή της Λέστερ.

Οι ισορροπίες διατηρήθηκαν στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με την «Μπόρο» να φτάνει εν τέλει στο γκολ στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Φορσό βρήκε τον Νεγρέδο και εκείνος με πανέμορφο σουτ έγραψε το 2-1.

Η Λέστερ προσπάθησε να ισοφαρίσει ξανά αλλά τα σουτ που δοκίμασε ο Άμαρτεϊ και στο 88′ αλλά και στο 90+2′ κατέληξαν λίγο άουτ.

Η επιμονή των «αλεπούδων» τους κέρδισε το πέναλτι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Σλιμανί και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.