Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Παρί Σεν Ζερμέν

Ο Μον… πελιέ!

Απρόσμενη ήττα υπέστη η Παρί στην έδρα της Μονπελιέ με 3-0.

Μέσα στην βδομάδα ήταν η Μονακό. Τώρα ήταν η σειρά της Παρί Σεν Ζερμέν να στραβοπατήσει για το πρωτάθλημα της Ligue 1, αυτή τη φορά στην έδρα της Μονπελιέ, η οποία επικράτησε των πρωτευουσιάνων με 3-0.

Η Παρί μπορεί καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού να είχαν το πάνω χέρι και τον έλεγχο του αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν σαφέστατα πιο αποτελεσματικοί και πήραν το σπουδαίο τρίποντο της νίκης.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο της κυκλοφορίας, ενώ κατά διαστήματα η κυριαρχία τους στον τομέα αυτό έφτασε και το ασύλληπτο ποσοστό του 73% έναντι του 27% της Μονπελιέ.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν κόντρα στην ροή του αγώνα να πάρουν κεφάλι στην αναμέτρηση όταν ο Μουνιέ στο 42′ βρήκε όμορφα τον Λάσνε και εκείνος με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Όπως έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, άνοιξε και το δεύτερο, με την Μονπελιέ να βρίσκει ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 48′ όταν ο Σανσόν τροφοδότησε τον Σκίρι και ο τελευταίος έγραψε το 2-0 νικώντας τον αντίπαλο πορτιέρο.

Η Παρί αύξανε ολοένα την πίεσή της στο χορτάρι αλλά μάταια αφού οποιαδήποτε προσπάθειά της να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα κατέληγε στο κενό.

Το κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους έβαλε ο Μπουντεμπούζ στο 80ο λεπτό μετά από ασίστ του Σανσόν.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε ιδιαίτερα και έτσι η Μονπελιέ πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο και η Παρί από την άλλη έχασε πολύτιμο έδαφος στο κυνήγι της Νις και της κορυφής.