Συγκινημένος ο Μαρινάκης: «Αφιερωμένη η βραδιά σε δυο μεγάλους Ολυμπιακούς» (vid)
Τρισευτυχισμένος ο Μεντιλίμπαρ: «Ευχαριστώ τον Ολυμπιακό που μου έδωσε την ευκαιρία να είμαι εδώ»
Ο «κέρβερος» Τζολάκης με τεράστια εμφάνιση «έβαλε τα γυαλιά» στον Εμιλιάνο Μαρτίνες! (vid)
Με ένα όνειρο… όχι τόσο τρελό ο Ολυμπιακός – Ατελείωτο πάρτι στον Πειραιά! (vids)
Δεν θα χάσει ΠΟΤΕ – Τελικός και αήττητο στο 90+7′ για Λεβερκούζεν! (vids)
Στον τελικό ο Θρύλος με υπογραφή Ελ Κααμπί! (vid)
Η Αταλάντα «γλέντησε» την Μαρσέιγ και έφυγε για τελικό! (vids)
ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Ο ΕΛ ΚΑΑΜΠΙ, 2-0! (vid)
Σωτήριος ο Τζολάκης, σταμάτησε εντυπωσιακά τους Μπέιλι και Ντιαμπί! (vids)
Κινδυνεύει το αήττητο της Λεβερκούζεν: Προβάδισμα για την Ρόμα! (vid)
Δεν χαμπαριάζει ο Κριστιάνο, έφτασε τα 53 γκολ φέτος! (vid)
Αταλάντα: Ο Λούκμαν την στέλνει τελικό και το Μπέργκαμο πήρε «φωτιά»! (vid)
Γκουντογκάν: «Έπαιξα για τον Κλοπ αλλά με τον Πεπ έμαθα τι σημαίνει ποδόσφαιρο»!
ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός με Ελ Κααμπί, έβαλε στα δίχτυα και τον Μαρτίνες! (vid)
Ο Μαλντίνι «υποκλίθηκε» στην Ίντερ!
Λέστερ

Στοίχειωσαν την Λέστερ οι… Μαυρόγατες!

Η Σάντερλαντ εκμεταλλεύθηκε την αφλογιστία της Λέστερ και επικράτησε των πρωταθλητών με 2-1.

Σε ένα παιχνίδι με αρκετό βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Σάντερλαντ υποδέχθηκε στο «Στάδιο του Φωτός» τη Λέστερ με μοναδικό στόχο τη νίκη που θα τις απομάκρυνε από την ζώνη του υποβιβασμού.

Στον αγωνιστικό χώρο, οι «μαύρες γάτες» μπήκαν δυνατά, έψαξαν τα πατήματά τους στο χορτάρι και πήραν σχετικά γρήγορα τον έλεγχο της κυκλοφορίας στα χέρια τους.

Πρώτη, ωστόσο, στον αγώνα απείλησε η πρωταθλήτρια, Λέστερ, όταν στο 25′ ο Φουχς βρήκε ωραία τον Βάρντι και εκείνος με κοντινή κεφαλιά αστόχησε για λίγο.

Οι «αλεπούδες» ανέβασαν σταδιακά στροφές, με την Σάντερλαντ να δυσκολεύεται πλέον να δημιουργήσει με προϋποθέσεις φάσεις κοντά στην περιοχή της Λέστερ.

Το γκολ, ωστόσο, που έψαχναν οι δύο ομάδες δεν ήρθε μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, μιας και καμία από τις δύο δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε τέρμα τις φάσεις που δημιουργούσε.

Στο δεύτερο μέρος, η Λέστερ προσπάθησε να βρει δίχτυα αλλά ο Σλιμανί κόπηκε έγκαιρα από την αντίπαλη άμυνα πριν γίνει επικίνδυνος.

Η Σάντερλαντ ανέβασε ξανά ρυθμούς και στο 64′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ όταν ο Χουθ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Οι «μαύρες γάτες» συνέχιζαν να πιέζουν και στο 70′ έφτασαν κοντά στο 2-0 όταν ο Ντεφόε δοκίμασε το πόδι του αλλά ο Ζίλερ κράτησε την ομάδα του ζωντανή.

Επτά λεπτά μετά και ενώ η Λέστερ προσπαθούσε να αντιδράσει, ο Ντεφόε βρήκε δίχτυα όταν εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Δύο λεπτά αργότερα οι «αλεπούδες» προσπάθησαν να ανέβουν ψηλότερα και να πιέσουν αλλά η κεφαλιά του Χουθ σταμάτησε στα χέρια του Πίκφορντ που έδιωξε με υπερένταση.

Δευτερόλεπτα αργότερα ο Γκρέι τροφοδότησε τον Οκαζάκι και εκείνος με ωραίο σουτ νίκησε τον αντίπαλο κίπερ μειώνοντας σε 2-1 για την Λέστερ.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Λέστερ έκανε κάποιες τελευταίες απέλπιδες προσπάθειες να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας αλλά μάταια καθώς η άμυνα της Σάντερλαντ δεν της επέτρεψε να προκαλέσει ρήγματα στην περιοχή της.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα και έτσι η Λέστερ υπέστη μία εκτός προγράμματος ήττα που σίγουρα πρέπει να την προβληματίσει.