Γιουβέντους: Η νίκη στη δίκη του Ρονάλντο… σώζει τον Αλέγκρι!
Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Home Page

Τι είχες Μαρίνο, τι είχα πάντα (vid)

Μια από τα ίδια για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος δεν μπόρεσε ούτε την 6η αγωνιστική να νικήσει, καθώς ηττήθηκε εντός έδρας από τη Θέλτα με 2-0.

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε στο “Απ. Νικολαΐδης” τη Θέλτα σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι για το “τριφύλλι”. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τεράστιο κίνητρο και αυτό αποδείχτηκε και στον αγωνιστικό χώρο με τη Θέλτα να επικρατεί άνετα επί του ακίνδυνου Παναθηναϊκού, ο οποίος δημιούργησε ελάχιστες φάσεις μπροστά από τα ανατίπαλα καρέ. Με αυτόν τον τρόπο η ισπανική ομάδα πήρε την πρόκριση πίσω από τον πρωτοπόρο Άγιαξ ενώ οι “πράσινοι” δεν μπόρεσαν για ένα ακόμη παιχνίδι στο Γιουρόπα Λιγκ να νικήσουν, καθώς την τελευταία φορά που γεύτηκαν τη νίκη ήταν το Νοέμβριο του 2012 κόντρα στη Μάριμπορ.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Παναθηναϊκός απείλησε την εστία του Blanco, όταν ο Βιγιαφάνες γύρισε από δεξιά τη μπάλα στο Ρινάλντι ο οποίος δεν κατάφερε απο ευνοϊκή θέση να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ένα λεπτό αργότερα, όμως, η Θέλτα άνοιξε το σκορ με τον Γκουιντέτι να παίρνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, έπειτα από τη γλυκιά σέντρα του Μάγιο,και να τη στέλνει στο βάθος της εστίας του Στιλ.

Στο 31ο λεπτό ο Ραντόγια επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Παναθηναϊκού. pao

Oι “πράσινοι” ξεκίνησαν δυναμικά το πρώτο 10 λεπτο χωρίς όμως να πραγματοποιήσουν κάποια αξιόλογη φάση με αποτέλεσμα να ισορροπήσει το παιχνίδι η Θέλτα στα επόμενα λεπτά.

Έτσι φτάσαμε στο 76ο λεπτό όταν ο διαιτητής της αναμέτρησης σφύριξε την εσχάτη των ποινών μετά το άγαρμπο μαρκάρισμα του Μολέδο πάνω στον Γκουιντέτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ορεγιάνα, ο οποίος ευστόχησε διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Σταντάρ Λιέγης φιλοξένησε στο Βέλγιο τον Άγιαξ και παρά το γεγονός ότι ήθελαν με τη νίκη πήραν μόνο το βαθμό μετά το ισόπαλο 1-1. Το σκορ άνοιξε ο Αίαντας με τον Ελ Γκαζί στο 27ο λεπτό με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο τελικό 1-1 με τον Ραμάν. Με αυτόν τον τρόπο η Σταντάρ Λιέγης απώλεσε την πρόκριση από την επόμενη φάση λόγω και της επικράτησης της Θέλτα επί του Παναθηναϊκού.