Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Αγχώθηκε κόντρα στην ουραγό η Γιουνάιτεντ, αλλά έσωσε την παρτίδα (vid)
Η Αταλάντα στον τελικό με «ντόρτια» και τώρα Γιουβέντους! (vid)
Η Λίβερπουλ ανέστησε την Έβερτον… αυτοκτονώντας! (vid)
Γκάλαχερ για Τσέλσι: «Φάγαμε πέντε από την Άρσεναλ αλλά προσπαθήσαμε»!
La Liga: Στέλνει το El Clasico εκτός Ισπανίας!
Τραγικές άμυνες από Λίβερπουλ και Γιουνάιτεντ, δώρα σε Έβερτον και Σέφιλντ! (vids)
Πάνος Κατσέρης: Το ακατέργαστο ελληνικό διαμάντι της Ligue 1 (vid)
Αυτά που κάνει φέτος η Άρσεναλ στο Λονδίνο δεν έχουν ξαναγίνει! (pic)
Η Μπάγερν θέλει τον ηγέτη της Μπαρτσελόνα!
Μένει τελικά στην Μπαρτσελόνα ο Τσάβι!
Λέστερ

H πονηρή η αλεπού πήρε το βαθμό (vid)

H Λέστερ κάτω από αντίξοες συνθήκες κατέκτησε ένα σημαντικό βαθμό μετά το ισόπαλο εκτός έδρας 2-2 με την Στόυκ Σίτι.

Στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής η Στόουκ Σίτι υποδέχτηκε στο στάδιο “Bet365” την πρωταθλήτρια Λέστερ. Οι “αλεπούδες” κατάφεραν και γύρισαν ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο, καθώς βρέθηκαν στο ημίχρονο να χάνουν με 2-0 αλλά στο δεύτερο 45λεπτο φανέρωσαν τα τεράστια ψυχικά αποθέματά τους και ισοφάρισα στον τελικό 2-2. Με αυτόν τον τρόπο η Στόουκ Σίτι έφτασε τους 21 βαθμούς και βρέθηκε στην 11η θέση ενώ η Λέστερ με 15 βαθμούς παρέμεινε στη 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

TO ΜΑΤΣ:

O ρυθμός του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά ήταν υποτονικός μέχρι το 28ο λεπτό στο οποίο οι αριθμητικές ισορροπίες των δύο ομάδων διαταράχθηκαν. Ειδικότερα, ο Τζέιμι Βάρντι στην προσπάθειά του να μαρκάρει φανέρωσε υπερβολικό ζήλο με αποτέλεσμα να δεχτεί απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό τάκλιν και να αφήσει τη Λέστερ με 10 παίκτες.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους πρωταθλητές Αγγλίας στο 39ο λεπτό ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε σε βάρος τους την εσχάτη των ποινών καθώς θεώρησε ότι ο Ντάνι Σίμσον χρησιμοποίησε το χέρι του για να αλλάξει την πορείας της μπάλας. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Μπόγιαν Κρικιτς, ο οποίος δε λάθεψε ανοίγοντας το σκορ.

Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να χτίσουν άμεσα πάνω σε αυτό το προβάδισμα και το κατάφεραν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Τζο Άλεν να παίρνει το ριμπάουντ από το σουτ του Ιμπουλά και να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. allen

Χαρακτηριστικό του εκνευρισμού των παικτών των “αλεπούδων” ήταν το γεγονός ότι μετά τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου είχαν δεχτεί 5 κίτρινες κάρτες, διαμαρτυρόμενοι ουσιαστικά για την υπερβολική κόκκινη κάρτα που δέχτηκε ο Τζέιμι Βάρντι.

Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε μία εντελώς διαφορετική υπόθεση για τους φιλοξενούμενους. Ειδικότερα, στο 74ο λεπτό ο Ουγιόα με κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι μετά τη σέντρα στου Γκρέι μείωσε σε 2-1 δίνοντας κανά ελπίδες για ένα θετικό αποτέλεσμα στο σύνολο του Κλαούντιο Ρανιέρι.

Η Λέστερ κατάφερε τελικά να πάρει έναν χρυσό βαθμό στο 88ο λεπτό με τον Αμαρτέι μετά τη σέντρα ακριβείας του Φουκς να σηκώνεται ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά να διαμορφώνει το τελικό 2-2.