Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Ατλέτικο Μαδρίτης

Νέο έτος, νέο ξεκίνημα για Ατλέτικο (vid)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ξεκίνησε με το δεξί τις αγωνιστικές τις υποχρεώσεις για το 2017 και στο ισπανικό πρωτάθλημα μετά την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Εϊμπάρ.

Στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής η Ατλέτικο Μαδρίτης φιλοξενήθηκε από την Εϊμπάρ στο στάδιο “Ιπουρούα”. Οι “ροχιμπλάνκος” αν και δεν απέδωσαν ωραίο ποδόσφαιρο (κυρίως στο πρώτο ημίχρονο) ήταν αποτελεσματικοί και γι΄αυτό επιβλήθηκαν της αξιόμαχης στο πρώτο 45λεπτο Εϊμπάρ με 2-0. Με αυτή τη νίκη βρέθηκαν έστω και προσωρινά στη τέταρτη θέση για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό.

Σε ρόλο αμυντικού μέσου δίπλα στον Γκάμπι χρησιμοποιήθηκε ο Χιμένεζ με αποτέλεσμα οι “ροχιμπλάνκος” να αντιμετωπίζουν από την έναρξη της αναμέτρησης προβλήματα ανάπτυξης. Έτσι, κατόπιν εντολής Σιμεόνε, οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με βαθιές μπαλιές με στόχο τον Φερνάντο Τόρες χωρίς επιτυχία.

Η Εϊμπάρ, αντίθετα, προσπάθησε να παίξει πιο ορθολογικό ποδόσφαιρο απειλώντας κατά κύριο λόγο από την αριστερή πτέρυγα με τον Βερσάλικο να αντιμετωπίζει τεράστια προβλήματα από τον Ινουί.

Το σύνολο του Ντιέγκο Σιμεόνε πραγματοποίησε την πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στο 37ο λεπτό όταν και με 3 πάσες με τη μπάλα στο έδαφος, ο Γκριεζμάν επιχείρησε ένα συρτό έξω από την περιοχή, το οποίο δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης βρήκε τελικά τη λύση στο 53ο λεπτό με μία στημένη φάση. Ειδικότερα μετά από κομπίνα σε εκτέλεση κόρνερ ο Σαούλ με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Φελίπε Λουίζ άνοιξε το σκορ.

Μετά τη συμπλήρωση μία ώρας παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι είχαν οπισθοχωρήσει αδικαιολόγητα με συνέπεια να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο η Εϊμπάρ και να χάσει μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Πέδρο Λεόν στο 70ο λεπτό να περνάει λίγο άουτ.

Ωστόσο, στο 74΄ο Γκριεζμάν εκμεταλλεύτηκε το κενό χώρο και αφού συνεργάστηκε με τον Γκαμεϊρό πέτυχε με κοντινό πλασέ το 2-0 και το έβδομο τέρμα του στη φετινή La Liga.