Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Μίλαν

Τριάρα και ελπίζει η Μίλαν!

Σπουδαίο τρίποντο για τη Μίλαν απέναντι στην Κιέβο (3-1).

Σπουδαίο τρίποντο κόντρα στην Κιέβο πήρε η Μίλαν που επικράτησε με 3-1 των αντιπάλων της για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Serie A.

Οι «ροσονέρι» μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους στο χορτάρι, φτάνοντας στο γκολ στο 24΄ χάρη σε γκολ του Κάρλος Μπάκα.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε ούτε από τον Λοκατέλι στο 29′ ούτε με τον Μπάκα στο 38΄.

Εν τέλει στο γκολ έφτασε η φιλοξενούμενη Κιέβο στο 43ο λεπτό του αγώνα όταν ο Ντε Γκούζμαν εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του και ισοφάρισε σε 1-1.

Δύο λεπτά μετά η εσχάτη των ποινών καταλογίστηκε και υπέρ των γηπεδούχων, με τον Κάρλος Μπάκα όμως να μην σημαδεύει σωστά και να στέλνει ψηλά άουτ την μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ισορροπημένοι ρυθμοί κυριάρχησαν μέχρι και το 70′ όταν και ο Ρομανιόλι εκτέλεσε όμορφα ένα κόρνερ, ο Μπάκα κέρδισε στον αέρα τους αντιπάλους του και έκανε το 2-1 για τους Μιλανέζους.

Η Κιέβο αιφνιδιάστηκε αλλά έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση αλλά το σουτ του Μπίρσα μπλόκαρε άνετα ο Ντοναρούμα.

Οι γηπεδούχοι δεν έριξαν στροφές και στο 82′ κέρδισαν εκ νέου πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Λαπαντούλα γράφοντας το 3-1 για την ομάδα του.

Η ομάδα της Βερόνα προσπάθησε να μειώσει στο σκορ αλλά το σουτ του Κατσιατόρε κατέληξε στο δοκάρι του Ντοναρούμα και απομακρύνθηκε.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι η Μίλαν πήρε το πολύτιμο τρίποντο της νίκης που την διατήρησε σε τροχιά ευρωπαϊκών θέσεων στη βαθμολογία.