Ρεάλ Μαδρίτης: Επιβραβεύει τον πιο αδικημένο της με νέο συμβόλαιο
Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Λάτσιο

«Χ»τύπησε στο τέλος η Λάτσιο!

Με γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Λάτσιο πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Τζένοα (2-2). Εντός έδρας ήττα για τη Φιορεντίνα από την Έμπολι (2-1).

Σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες επιζητούσαν το τρίποντο της νίκης, η Τζένοα υποδέχθηκε τη Λάτσιο στο «Λουίτζι Φεράρι» για την 32η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Serie A. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2, με τη Λάτσιο να είναι η κερδισμένη ουσιαστικά αφού δεν βρέθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα με το πάνω χέρι και με το βαθμό αυτό διατηρήθηκε τέταρτη.

Στον αγωνιστικό χώρο, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στον αγώνα και κυνήγησαν το γκολ που θα τους έβαζε σε θέση οδηγού στο παιχνίδι.

Το γκολ αυτό ήρθε μόλις στο 10ο λεπτό όταν ο Παλαντίνο βρήκε τον Σιμεόνε και εκείνος εύκολα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Η απάντηση της Λάτσιο άργησε να έρθει αφού οι Κεϊτά (41′) και Ιμόμπιλε (44′) δεν βρήκαν στόχο στα σουτ τους.

Η ισοφάριση ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν και η Λάτσιο κέρδισε το πέναλτι, το οποίο προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ο Μπίλια, χωρίς επιτυχία αφού νικήθηκε από τον Λαμάνα.

Στη συνέχεια της φάσης ο ίδιος παίκτης κατάφερε από κοντά να κάνει το 1-1 και να βάλει την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι.

Η Τζένοα όμως δεν έδειχνε να έχει την ίδια άποψη αφού στο 68′ προειδοποίησε με τον Παλαντίνο και δέκα λεπτά αργότερα έκανε το 2-1 με τον Πάντεφ να παίρνει την κεφαλιά και να νικά τον Στρακόσια.

Τον χρυσό βαθμό της ισοπαλίας έδωσε στην ομάδα του ο Αλμπέρτο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα.

Έτσι, η ομάδα της Ρώμης κατάφερε να πάρει κάτι θετικό από ένα θεωρητικά χαμένο παιχνίδι και να διατηρηθεί στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ-ΕΜΠΟΛΙ

Στο «Αρτέμιο Φράνκι» η Φιορεντίνα υποδέχθηκε την Έμπολι, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 2-1.

Το σκορ άνοιξε ο Ελ Καντούρι για την Έμπολι στο 37ο λεπτό με την απάντηση των «βιόλα» να έρχεται στο 64′ όταν και ο Βαλέρο δημιούργησε και ο Τέγιο εκτέλεσε για το 1-1.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν και ο Πασκουάλ εκμεταλλεύθηκε το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του και έκανε το 2-1, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.