Κορυφαίος σκόρερ της Κολομβίας έγινε ο Φαλκάο (vid)
Κόσμος

Ο Ρανταμέλ Φαλκάο σκόραρε κόντρα στην εθνική Ισπανίας και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του αντιπροσωπευτικού του συγκροτήματος.

08.06.2017 | 13:26

Ο Ραναταμέλ Φαλκάο αναγεννήθηκε τη φετινή αγωνιστική περίοδο με τη φανέλα της Μονακό και για πρώτη φορά μετά από το 2013 έφτασε τα 30 τέρματα σε όλες τις διοργανώσεις. Έτσι, για πέμπτη φορά τα τελευταία 8 χρόνια κατόρθωσε να φτάσει το συγκεκριμένο αριθμό τερμάτων αποδεικνύοντας ότι αν και χάσει λίγη από τη δύναμή του, το δολοφονικό του ένστικτο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή παραμένει εκεί.

Ο Κολομβιανός στράικερ, μάλιστα, κατόρθωσε να γίνει ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της εθνικής του ομάδας στο πρόσφατο φιλικό της “ρόχα” με την εθνική Ισπανίας που βρήκε νικήτρια την ομάδα του Φαλκάο με 2-1.

Ειδικότερα, το σκορ για τους “φούριας ρόχας” άνοιξε στο 22ο λεπτό ο Νταβίντ Σίλβα, για να ισοφαρίσει για λογαριασμό της Κολομβίας λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Έντγουιν Καρντόνα. Έτσι, δόθηκε η τέλεια ευκαιρία για τον Ρανταμέλ Φαλκάο να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του με καρφωτή κεφαλιά στο 54ο λεπτό και παράλληλα να φτάσει τα 26 γκολ με το εθνόσημο, ανεβαίνοντας στην κορυφή των σκόρερ της εθνικής του ομάδας.