Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Οζίλ: «Μπαρτσελόνα, έχεις… χαλάσει! Πάψε να μιλάς για διαιτητές»
Στον τελικό ο Ολυμπιακός, έκαναν το θαύμα τους τα «ερυθρόλευκα» πιτσιρίκια! (vids)
Κόσμος

Δεν “Χ”άθηκε τίποτα (vid)

Η εθνικής Ελλάδος έπαιξε έξυπνα και πήρε τον πολύτιμο βαθμό μετά το ισόπαλο 0-0 με αντίπαλο τη Βοσνία στη Ζένιτσα.

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των προκριματικών του Μουντιάλ του 2018 η εθνική Ελλάδος φιλοξενήθηκε από τη Βοσνία Ερζεβοβίνη στη Ζένιτσα. Η εθνική Ελλάδος ελέγχοντας το ρυθμό του παιχνιδιού πήρε αυτό που ήθελε αφού απέδρασε με το βαθμό από τη Ζένιτσα μετά τη λευκή ισοπαλία (0-0) με τους Βόσνιους. Έτσι διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση του ομίλου, 4 βαθμούς πίσω από το πρωτοπόρο Βέλγιο που επιβλήθηκε εκτός έδρας της Εσθονίας με 2-0.

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες έψαχναν τα πατήματά τους μέσα στον αγωνιστικό χώρο με τους γηπεδούχους να απειλούν πρώτοι στο 12ο λεπτό. Ειδικότερα, μετά την κάθετη πάσα του Ιμπίσεβιτς, ο Βίτσκα βρέθηκε απέναντι από τον Καρνέζη αλλά ο Έλληνας διεθνής απομάκρυνε τον κίνδυνο σε κόρνερ.

Το σύνολο του Μίχαελ Σκίμπε ήταν αυτό που είχε την κατοχή της μπάλας αλλά χωρίς ιδιαίτερη ουσία, καθώς η μπάλα σπάνια μεταβιβαζόταν στους Έλληνες μέσους για να προωθήσουν το παιχνίδι. Από την άλλη πλευρά, οι Βόσνιοι επιχειρούσαν να τροφοδοτήσουν τον Τζέκο αλλά τόσο ο Μανωλάς όσο και ο Παπασταθόπουλος τον είχαν εξουδετερώσει.

Οι Βόσνιοι ήταν αυτοί που έχασαν μία ακόμα φάση στο 24΄ με το σουτ του Κόντρο μέσα από τη μεγάλη περιοχή να καταλήγει στην αγκαλιά του Καρνέζη. Μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου το παιχνίδι κύλησε χωρίς άλλες αξιόλογες στιγμές με την εθνική Ελλάδος να δυσκολεύεται να τροφοδοτήσει τον Μήτρογλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η γαλανόλευκη ομάδα συνέχισε να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό της αναμέτρησης με τον Ζέκα να έχει απενεργοποιήσει τον Πιάνιτς και να πραγματοποιεί ατελείωτα χιλιόμετρα στη μεσαία γραμμή.

Έτσι, χρειάστηκε να φτάσουμε στο 82ο λεπτό για την πραγματοποίηση της πρώτης καλής ευκαιρίας της εθνικής Ελλάδος. Ειδικότερα, στο 82ο λεπτό εκδηλώθηκε άριστα η κόντρα επίθεση με τον Μήτρογλου να πασάρει στο Δώνη και αυτός στον Μάνταλο, ο οποίος απέναντι από τον Μπέγκοβιτς πλάσαρε ψηλά άουτ.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με το συρτό σουτ του Τζέκο ένα λεπτό αργότερα να απομακρύνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ ο Καρνέζης. Οι Βόσνιοι στο επόμενο λεπτό βρέθηκαν ακόμη πιο κοντά στο γκολ αλλά ο Καρνέζης δήλωσε για ακόμη μία φορά παρών πέφτοντας σωστά στη γωνία για να διώξει την κεφαλιά του προωθημένου Μπίτσαξιτς.

Με αυτόν τον τρόπο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση, με το 0-0 να ευνοεί περισσότερο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Στην έτερη αναμέτρηση του ομίλου το Βέλγιο έφυγε με το τρίποντο από την Εσθονία μετά την τελική επικράτηση με 2-0. Το σκορ για τους “κόκκινου διαβόλους” άνοιξε στο 31ο λεπτο ο Μέρτενς για να διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 86΄ο Τσαντλί με άψογο τελείωμα από πλάγια θέση.

ΒΟΣΝΙΑ: Μπέγκοβιτς, Μπίτσακτσιτς, Βράνιες, Σούνιτς, Ζουκάνοβιτς, Πιάνιτς, Γιάγιαλο, Βίστσα, Ιμπίσεβιτς, Λούλιτς, Τζέκο.
ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης, Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σταφυλίδης, Ζέκα, Τζιόλης, Μάνταλος, Μπακασέτας, Φορτούνης, Μήτρογλου.