O Ράμσεϊ σκόραρε αλά Πανένκα εκεί που ξεκίνησαν όλα (vid)
Ευρώπη

O Άαρον Ράμσεϊ σκόραρε με πέναλτι αλά Πανένκα στο γήπεδο που γράφτηκε ιστορία με τον ίδιο τρόπο πριν 41 χρόνια.

12.06.2017 | 13:05

Η εθνική Ουαλίας πήρε τον εκτός έδρας βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην πρωτοπόρο Σερβία μετά το τελικό 1-1, το οποίο άφησε περισσότερο πικραμένο του αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Άαρον Ράμσεϊ. Ειδικότερα, ο μέσος της Άρσεναλ άνοιξε στο 35ο λεπτό το σκορ για να αντικρίσει τον Μίτροβιτς στο 74ο λεπτό να ακυρώνει την προσπάθειά του και να διατηρεί τους “δράκους” στην τρίτη θέση του ομίλου με 8 βαθμούς.

Ωστόσο, ο Ράμσεϊ μπορεί να νιώθει ιδιαίτερα περήφανος διότι κατόρθωσε ίσως και ακούσια να γράψει ιστορία. Συγκεκριμένα, o 26χρονος ποδοσφαιριστής ευστόχησε από τα 11 βήματα με πέναλτι αλά Πανένκα στο ίδιο γήπεδο στο οποίο το 1976, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Σερβίας, ο Τσέχος ποδοσφαιριστής πέτυχε το πρώτο τέτοιο τέρμα, εξ΄ου και η ονομασία.

Ήταν στο στάδιο του Ερυθρού Αστέρα, όταν ο Άντονιν Πανένκα νίκησε τον Γερμανό γκολκίπερ, Σεπ Μάγιερ, με παρόμοιο τρόπο, μένοντας για πάντα στην ιστορία του αθλήματος.