Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Οζίλ: «Μπαρτσελόνα, έχεις… χαλάσει! Πάψε να μιλάς για διαιτητές»
Στον τελικό ο Ολυμπιακός, έκαναν το θαύμα τους τα «ερυθρόλευκα» πιτσιρίκια! (vids)
Ισπανία

Έδειξε στην Ιταλία ποιος είναι το αφεντικό (vid)

Ο Ίσκο είχε κέφια και η εθνική Ισπανίας απέδειξε ότι κουμάντο στον έβδομο όμιλο κάνει εκείνη μετά την εμφατική εντός έδρας νίκη επί της Ιταλίας με 3-0.

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του έβδομου ομίλου η εθνική Ισπανίας φιλοξένησε στην “Σαντιάγο Μπερναμπέου” την εθνική Ιταλίας. H διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν εμφανής με την εθνική Ισπανίας να δείχνει ποιος κάνει κουμάντο στον όμιλο επικρατώντας των πολύ κακών Ιταλών με 3-0. Έτσι, βρέθηκαν στην κορυφή του ομίλου με 3 βαθμούς διαφορά από την δεύτερη “σκουάντρατζούρα”.

Από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού οι “φούριας ρόχας” ανέλαβαν την κατοχή της μπάλας με την “σκουάντρατζούρα” να μοιάζει νευρική στις μεταβιβάσεις και στα πατήματά της. Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, πιέζαν πολύ ψηλά με 6 και 7 παίκτες, με συνέπεια να αναγκάζουν τους φιλοξενούμενους σε συνεχόμενα λάθη.

Η υπεροχή της Ισπανίας μετουσιώθηκε τελικά σε γκολ στο 14ο λεπτό, όταν ο Ασένσιο κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή. Την εκτέλεση του φάουλ ανέλαβε ο Ίσκο, ο οποίος με αριστοτεχνικό χτύπημα νίκησε τον Μπουφόν για να γράψει το 1-0.

Η εθνική Ιταλίας προσπαθούσε να αντιδράσει κυκλοφορώντας τη μπάλα αλλά η έλλειψη δημιουργίας από τον άξονα την ανάγκαζε να επιτεθεί από τα πλάγια. Έτσι, μετά από μία σέντρα του Νταρμιάν ο Μπελότι έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Ντε Χέα δήλωσε παρών απομακρύνοντας τον κίνδυνο με γροθιές.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Λοπετέγκι είχε εκνευρίσει σε μεγάλο βαθμό τους Ιταλούς, οι οποίοι όσο και αν έτρεχαν να κλέψουν μπάλες, αντίκριζαν τους αντιπάλους να κυκλοφορούν αρμονικά τη μπάλα.

Έτσι, στο 40ο λεπτό οι υπομονετικοί Ισπανοί πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Ίσκο να ντριμπλάρει τον Βεράτι λίγο έξω από την περιοχή και με συρτό σουτ στη γωνία του Μπουφόν να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Ισπανία επιχείρησε περισσότερο να διαχειριστεί το παιχνίδι με το περιβόητο της passing game. Παρ΄όλα αυτά, η Ιταλία έφτασε με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή στο 52ο λεπτό με τον Ιμόμπιλε να σεντράρει και τον Ινσίνιε να μην μπορεί να νικήσει τον Ντε Χέα.

Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης οι “ατζούρι” έμοιαζαν να μην έχουν ιδέες και να στερούνται φαντασίας, με συνέπεια να βρίσκονται στο έλεος των ορέξεων των “φούριας ρόχας”. Έτσι, οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το τελικό 3-0 στο 77ο λεπτό με τον Σέρχιο Ράμος να ξεδιπλώνει την αντεπίθεση και τον Μοράτα με κοντινό πλασέ να κλειδώνει τη νίκη για την εθνική Ισπανίας.