Μπαρτσελόνα: Στέλνει στην έξοδο τον Αραούχο με… τρόπο
Η Ίντερ πάει για… δυναστεία – Οι δύο παιχταράδες που έχει κλείσει για του χρόνου
Ο Ρούμπεν Αμορίμ ταξίδεψε στο Νησί αλλά όχι για τη Λίβερπουλ
Λούκας Βάσκεθ: Ο «ελβετικός σουγιάς» της Ρεάλ Μαδρίτης!
Ρόμα

To “Benvenuto” της Ρόμα δεν ήταν θερμό (vid)

H Ρόμα καλοσώρισε τη "νεοφώτιστη" Μπενεβέντο στη μεγάλη κατηγορία με σκληρό τρόπο φιλοδωρώντας την με 4 τέρματα (4-0).

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος η Μπενεβέντο φιλοξένησε στο “Τσίρο Βιγκορίτο” την Ρόμα. Οι “τζιαλορόσι” πέρασαν ένα άνετο απόγευμα διαλύοντας την άμυνα της αδύναμης Μπενεβέντο με συνέπεια να επικρατήσουν με 4-0. Με αυτόν τον τρόπο, έφτασαν τους 9 βαθμούς σε 4 αγώνες που έχουν δώσει.

Η Ρόμα μπήκε με μεγάλη διάθεση στον αγωνιστικό χώρο με την ενέργεια των ποδοσφαιριστών να είναι διακριτή στις κινήσεις του. Παρ΄όλα αυτά, οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι με τον Κατάλντι στην κόντρα επίθεση να πλασάρει άουτ στο 18ο λεπτό.

Οι Ρωμαίοι κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε ένα τέρμα στο 22ο λεπτό με τον Κολάροφ από την αριστερή πτέρυγα να περνάει τον προσωπικό του αντίπαλο και να σερβίρει έτοιμο γκολ στον Έντιν Τζέκο, ο οποίος πλάσαρε προ κενής εστίας για το 1-0.

Οι “τζιαλορόσι” έκαναν πάρτι από τις πτέρυγες εκμεταλλευόμενοι τις προωθήσεις και την ταχύτητα των μπακ τους και έφτασαν κοντά σε ένα ακόμη γκολ στο 30ο λεπτό. Ειδικότερα, μετά από το γύρισμα του Πέρεζ, ο Τζέκο γύρισε το κορμί του και με το πλασέ σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Μπέλεκ.

Οι αποστάσεις ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές της Μπενεβέντο ήταν τεράστιες, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να βρίσκουν τεράστια κενά και να τα εκμεταλλευτούν για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 35ο λεπτό. Συγκεκριμένα, μετά από μία εξαιρετική κάθετη πάσα του Γκοναλόν, ο Πέρεζ γύρισε τη μπάλα προς την καρδιά της μικρής περιοχής αναγκάζοντας τον Λουτσιόνι να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

H Ρόμα εκκίνησε το δεύτερο 45λεπτο από εκεί που άφησε το πρώτο. Στο 52΄ο Περότι έκλεψε τη μπάλα λίγο έξω από την περιοχή και ο Τζέκο με υποδειγματικό πλασέ στην απέναντι γωνία του Μπέλεκ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Οι Ρωμαίοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και συνέχισαν με τον ίδιο τρόπο να πληγώνουν τη Μπενεβέντο. Έτσι, στο 73ο λεπτό μετά την κάθετη πάσα του Στρούτμαν, ο Κολάροφ πραγματοποίησε το γύρισμα και ο Βενούτι πέτυχε το δεύτερο αυτογκόλ της ομάδας του διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.